login

Szczecin

Fragmenty Teisho


FRAGMENT TEISHO 8

Myśli są goście odwiedzający mistrza, wszyscy są przejęci tym jak traktować gości, jednak jeśli zostawi się ich samemu sobie, wrócą do domu. Stratą czasu jest próba wyproszenia gości, lecz my tak bardzo się w to angażujemy, że tracimy ślad mistrza. Gdy goście pójdą do domu problemy naturalnie się rozwiążą.

FRAGMENT TEISHO 7

Ludzie wiedzą dużo o świecie, ale najmniej wiedzą o sobie. Dlaczego? gdyż tak bardzo zajęci są swoim ego, wciąż szukającym winy lub pochwały. Ponieważ ludzie nie potrafią spojrzeć ponad świadomość własnego ja, identyfikują się z tym ciągle zmieniającym się światem, dlatego właśnie mówi się : "Chwyć i używaj, ale nigdy nie nazywaj".
Nie jesteśmy w stanie wymyślić więcej niż nasza wyobraźnia jest w stanie wymarzyć, ekspresja każdej z rzeczy może być znaleziona gdzieś w umyśle i stąd mamy dzieła takie jak "Hamlet" czy "Magbeth".
Rodzice często złoszczą się na swoje dzieci, gdyż są one ich lustrem, pokazując im trudne miejsca , których nie są w stanie w sobie zauważyć. Dzieci przechwytują te słabe strony i pokazują je rodzicom. W taki sam sposób wszytko na tym świecie jest naszym cieniem.
Emocje i wspomnienia nagromadzone podczas życia, w magazynie naszego umysłu, wszystkie odcinamy mieczem "MU". Nasz umysł nie jest wtedy więcej oszukiwany. Zapomnij o sobie tak dalece, by nie było więcej miejsca na osądy wkraczające pomiędzy ciebie i doświadczenie. 

FRAGMENT TEISHO 6

Wszystkie trzy światy są moim domem, wszyscy ludzie są moimi dziećmi. Popełniane przestępstwa pokazują nam , że są miejsca w społeczeństwie wymagające większej uwagi i opieki. Im więcej wiemy o przestępstwach, tym wzrasta nasze poczucie odpowiedzialności. Będąc w samym środku cierpienia,  powinniśmy odnaleźć radość jak Bodhisattwa Kannon, to powinno być celem religii. Odnaleźć radość, miażdżąc swoje kości edukując społeczeństwo, również czerpać radość z otaczającego świata.

FRAGMENT TEISHO 5 

Zen nie naucza niczego specjalnego, tylko tego jak wyzwolić się z ograniczonego stanu umysłu. Dodając myśli to tego co postrzegamy, niepostrzeżenie stajemy się niewolnikami tego co na zewnątrz. W tym miejscu powinniśmy użyć naszej świadomości, by odciąć świadomość i sprowadzić ją do "tu i teraz". Doprowadzić by ten umysł dojrzewał do momentu, w którym nie będzie już niczego do poszukiwania. Ten oczyszczony umysł staje się niczym magnes, przyciągając do ciebie wszytko czego potrzebujesz. Twój umysł nie będzie musiał już wędrować na zewnątrz. Ufając niebiosom, doświadczając radości bycia człowiekiem.

Due to Roshi's busy schedule this year, we are currently not accepting any new questions at this time

Your question to Harada Roshi

Characters remaining 1000

Please check previous questions before submitting to avoid duplication

Submit question