login

Szczecin

Ceremonie


SIERPNIOWA CEREMONIA OBON

Zbieramy się wieczorem o 8:30 (tuż przed zachodem słońca), pijemy czarkę herbaty.
Każdy rozkłada mały lampion, na którym pisze imię bliskiej mu zmarłej osoby, którą chciałby wspomnieć. Zapalamy świece lampionów i zanosimy je do zendo, czekamy przed sowimi miejscami w linii aż wszyscy wejdą. Każda z osób podchodzi do ołtarza kłaniając się i kładąc lampion na ołtarzu, zapala również kadzidło i umieszcza w kadzielnicy, kłania się i wraca do linii. Gdy już wszystkie lampiony znajdą się an ołtarzu, siadamy na swoich poduszkach i czytamy Sutrę Serca Wielkiej Doskonałej Mądrości wraz z Mokugyo. Następnie po rundzie zazen osoby opuszczają zendo lub kontynuują swoją praktykę.


23 WRZEŚNIA AKI HIGAN (w środku dnia)

Gdy dzień i noc, są równej długości, Słońce musi wzejść na Wschodzie i zajść dokładnie na Zachodzie. Tego dnia uroczystość odprawiana jest ceremonia 
Bishamon wraz z czytaniem sutry Segaki - " Karmienis głodnych duchów" . Składa się z Sutry "Daisegaki: Jajinnyuryoshi" w towarzystwie cymbałów i bębnów. Nawołując do duchów zmarłych, aby powróciły po wsparcie i posiłek , zwłaszcza dla tych, które cierpią a ich przyszłość jest nadal niejasne. Jest to również szansa dla tych, którzy uczestniczą w ceremonii, by przeciąć wszelkie ograniczające i trudne zobowiązania wobec przodków, by znów zrównoważyć ducha w świetle i jasności.
Budda nauczał, by w czasie dnia równonocy, przez tydzień (20.-26.9.) nie zabijać żadnych żywych istot, oraz używać energii do podnoszenia, podtrzymywania i ochrony życia,  jednocześnie wyciszając umysł, byśmy mogli zbliżyć się do stanu umysłu Buddy, dlatego kontynuujemy nasze wysiłki przez cały tydzień.
Oby
ten świat stawał się coraz bardziej miejscem pokoju - wszyscy razem pracujmy nad urzeczywistnieniem tej  prawdy.5 PAŹDZEIRNIKA "DZIEŃ PAMIĘCI BODHIDHARMY"

Ceremonia składa się będzie z recytacji sutr: Maha Prajan Paramita Ridaya Sutra,Teidai Denpo,Hannya Shingyo, Shosaishu,Honzon Eko,Shiguseigan,Ryogonshu Gyodo,Eko .
Ryogonshu Gyodo jest odczytywane tylko podczas ceremonii dla  Bodhidharumy, trzech ceremonii Buddy oraz ceremonii dla Kaisan Osho (fundatora świątyni Sogenji, która to odbywa się na początku listopada) . Czytany tekst jest częścią Sutry Surangama, jednej z czterech sutr, które Bodhidharma przyniósł do Chin. Jest ona odczytywana chodząc po hondo w odpowiednim schemacie. 

Due to Roshi's busy schedule this year, we are currently not accepting any new questions at this time

Your question to Harada Roshi

Characters remaining 1000


Submit question