login

Szczecin

Ceremonie


SIERPNIOWA CEREMONIA OBON

Zbieramy się wieczorem o 8:30 (tuż przed zachodem słońca), pijemy czarkę herbaty.
Każdy rozkłada mały lampion, na którym pisze imię bliskiej mu zmarłej osoby, którą chciałby wspomnieć. Zapalamy świece lampionów i zanosimy je do zendo, czekamy przed sowimi miejscami w linii aż wszyscy wejdą. Każda z osób podchodzi do ołtarza kłaniając się i kładąc lampion na ołtarzu, zapala również kadzidło i umieszcza w kadzielnicy, kłania się i wraca do linii. Gdy już wszystkie lampiony znajdą się an ołtarzu, siadamy na swoich poduszkach i czytamy Sutrę Serca Wielkiej Doskonałej Mądrości wraz z Mokugyo. Następnie po rundzie zazen osoby opuszczają zendo lub kontynuują swoją praktykę.


23 WRZEŚNIA AKI HIGAN (w środku dnia)

Gdy dzień i noc, są równej długości, Słońce musi wzejść na Wschodzie i zajść dokładnie na Zachodzie. Tego dnia uroczystość odprawiana jest ceremonia 
Bishamon wraz z czytaniem sutry Segaki - " Karmienis głodnych duchów" . Składa się z Sutry "Daisegaki: Jajinnyuryoshi" w towarzystwie cymbałów i bębnów. Nawołując do duchów zmarłych, aby powróciły po wsparcie i posiłek , zwłaszcza dla tych, które cierpią a ich przyszłość jest nadal niejasne. Jest to również szansa dla tych, którzy uczestniczą w ceremonii, by przeciąć wszelkie ograniczające i trudne zobowiązania wobec przodków, by znów zrównoważyć ducha w świetle i jasności.
Budda nauczał, by w czasie dnia równonocy, przez tydzień (20.-26.9.) nie zabijać żadnych żywych istot, oraz używać energii do podnoszenia, podtrzymywania i ochrony życia,  jednocześnie wyciszając umysł, byśmy mogli zbliżyć się do stanu umysłu Buddy, dlatego kontynuujemy nasze wysiłki przez cały tydzień.
Oby
ten świat stawał się coraz bardziej miejscem pokoju - wszyscy razem pracujmy nad urzeczywistnieniem tej  prawdy.5 PAŹDZEIRNIKA "DZIEŃ PAMIĘCI BODHIDHARMY"

Ceremonia składa się będzie z recytacji sutr: Maha Prajan Paramita Ridaya Sutra,Teidai Denpo,Hannya Shingyo, Shosaishu,Honzon Eko,Shiguseigan,Ryogonshu Gyodo,Eko .
Ryogonshu Gyodo jest odczytywane tylko podczas ceremonii dla  Bodhidharumy, trzech ceremonii Buddy oraz ceremonii dla Kaisan Osho (fundatora świątyni Sogenji, która to odbywa się na początku listopada) . Czytany tekst jest częścią Sutry Surangama, jednej z czterech sutr, które Bodhidharma przyniósł do Chin. Jest ona odczytywana chodząc po hondo w odpowiednim schemacie. 

Due to Roshi's busy schedule this year, we are currently not accepting any new questions at this time

Your question to Harada Roshi

Characters remaining 1000

Please check previous questions before submitting to avoid duplication

Submit question