login

Szczecin

Wrzucać śnieg by zapełnić studinię

Yuki o ninatte kosei o uzumu

„Wrzucać śnieg by napełnić studnię.”

Te słowa wyrażają stan w którym czynimy wysiłki na marne, przedstawia wykonywanie wysiłków bez możliwości wyzwolenia wszystkich istot.

W sutrze Avatamsaka mnich Zenzai decyduje się na wizytę u pięćdziesięciu trzech mądrych mistrzów Zen, zaczynając od Tokuuna. Usłyszał, że Tokuun nigdy nie opuszcza szczytu Myobucho, który reprezentuje jego oświecony stan umysłu. W umyśle Tokuuna nie ma żadnego śladu podziału na siebie i innych, więc jak mógłby spotkać inną osobę? Podczas gdy Zenzai nie spotyka Takuuna na Myobucho, spotyka go na zupełnie innym szczycie. Dla Zenzaia Tokuun łączy przeszłość, teraźniejszość i przyszłość w jeden moment, w moment w którym wszyscy Buddhowie odnajdują prawdę. Dla wyzwolenia wszystkich istot, Tokuun schodzi z formy góry zwanej Myobucho, ale wciąż gdziekolwiek by nie poszedł, tam towarzyszy mu stan umysłu Myobucho. Dlatego, w stanie tego umysłu, wyzwala innych.

Nie ważne jak dużo śniegu wrzucimy do studni, nigdy nie napełnimy jej do końca. Wszyscy to wiemy. Porzucenie naszego świata jedności, idąc prosto do świata rozróżniających myśli w celu wyzwolenia pomieszanych i zwiedzionych na manowce ludzi, byłoby bezurzyteczne jak wrzucanie śniegu  by zapełnić nim studnię. Jednakże to musi być zrobione. „Istoty są niezliczone, ślubuję je wyzwolić” To jest naszym ślubowaniem.

Nie istnieje żadna esencja Dharmy bez satori, ale gdy już urzeczywistnimy satori, musimy je odrzucić, jak zwykły głupiec, zanurzyć się w ocean społeczeństwa. Musimy być dokładnie jak Tokuun, pozostając stabilnie w miejscu w którym najmniejszy pyłek nie może osiąść, wejść do społeczeństwa i manifestować ten Umysł. W przeciwnym razie Dharma Buddy zostanie pozostawiona na śmierć i nie zostanie żadne wyzwolenie dla ludzi tego świata. 

Roshi Shodo Harada 
tłumaczenie SeigenDue to Roshi's busy schedule this year, we are currently not accepting any new questions at this time

Your question to Harada Roshi

Characters remaining 1000

Please check previous questions before submitting to avoid duplication

Submit question