login

Szczecin

Wiersz z okazji Dnia Narodzin Buddy
Urodziny historycznego Buddy obchodzone przez różne szkoły buddyzmu w innych terminach. W większości z Azji obchodzi się je w pierwszą pełnię księżyca, czwartego miesiąca chińskiego kalendarza księżycowego (zazwyczaj maj), ale w innych częściach Azji dzień ten przypada na miesiąc lub więcej wcześniej albo później.
W Japonii, urodziny Buddy obchodzi się również przez Hana Matsuri, czyli "Festiwal Kwiatów." W tym dniu ludzie przynoszą świeże kwiaty do świątyń na pamiątkę narodzin Buddy w gaju kwitnących drzew. W całej Azji i w większości szkół buddyzmu odbywa się również rytuał obmycia statuetki dziecka Buddy.
Według buddyjskiej legendy, Budda po narodzinach  stanął prosto, wykonał siedem kroków i powiedział: "Tylko Ja jestem Czczony Przez Świat". Zwrócił się jedną stroną w górę, a drugą stroną w dół, wskazując zjednoczenie nieba i ziemi. Siedem kroków które wykonał reprezentuje siedem kierunków - północ, południe, wschód, zachód, górę, dół i "tu" .  "Ja" oznacza  "Jeden Umysł", czysty umysł którym obdarzone są wszystkie istoty. Celem naszej praktyki jest urzeczywistnienie tego umysłu.
Rytuał "obmycia dziecka Buddy" wspomina właśnie ten moment. Roshi Shodo Harada zapytany o symbolikę tego momentu powiedział ,że gdy Budda się narodził, niebieski smok był tak przepełniony radością, że lał wodę i bił w wielki bęben nieboskłonu (deszcz i grzmoty). Tak uroczystość obmywania herbatą posągu Buddy, jest również wyrazem naszej radości i wdzięczności za narodzin Buddy.Due to Roshi's busy schedule this year, we are currently not accepting any new questions at this time

Your question to Harada Roshi

Characters remaining 1000

Please check previous questions before submitting to avoid duplication

Submit question