login

Szczecin

Wiersz Noworoczny i przewodnie słowa na nowy rok

Noworoczny wiersz autorstwa Shodo Harada Roshi

Zgromadzeni w Sogenji
Dwadzieścia osób bezpośrednio na treningu
Wielkie wysiłki z pewnością przynoszą wielkie światło
Głęboko kłaniając się przed Bodhidharumą
Odnawiamy tę determinację.

WIELKIE WYSIŁKI BEZ NIEPOWODZENIA PRZYNOSZĄ WIELKIE ŚWIATŁO

W dawnych czasach mnich Jimyo wzmacniał swój trening, trzymając za spiczastą szydelę, gdy praktykował zazen, by wbijała mu się w nogę i budziła go, gdy zasnął podczas siedzenia.
"Żyć w tym świecie i nie mieć na nie pozytywnego wpływu, a następnie umrzeć, i nikt o tym się nie dowie, nie uczyni to nikomu żadnej różnicy ..." tymi słowami mnich, Jimyo, zachęcał się z wielką determinacją do praktyki i nie poddawał się diabłom senności. W końcu urzeczywistnił swój trening całkowitym przebudzeniem. "

Pewnego dnia Hakuin Zenji przeczytał ten fragment i zobaczył szczerze, że musi oddać wszystko i ofiarować całe swoje życie, aby dopełnić tej praktyki. Stał się zdeterminowany, aby żyć i praktykować w ten sposób, a w wieku 24 lat głęboko zrozumiał prawdę Dharmy Buddy. Odtąd polerował i szlifował swoje urzeczywistnienie, by stać się osobą o prawdziwie doskonałym ludzkim charakterze, tak jak sobie wyobrażał i ślubował.

Nigdy nie miał chwili, by usiąść i rozgrzać siedzenie! Podróżował do każdego miejsca, dając wykłady Dharmy bogate w słodki nektar Dharmy, tak jak deszcz Dharmy zaspokajając spragnionych ludzi na całym świecie, nieustannie nauczał wszystkich ludzi aż do ukończenia 84 roku życia. Całe życie ofiarował w ten sposób, nigdy nie żałując jednej jego chwili i możliwości dzielenia się i nauczania.

Pisał kaligrafie i ogromną liczbę książek i pism, a gdy je czytamy, możemy w nich zobaczyć głębię jego studiów i głębokie zrozumienie wielu rodzajów ekspresji Zen. Z bardzo zawiłych i trudnych zapisów zen starożytnych , wraz z najwyraźniejszymi najprostszymi wyrażeniami, które każdy człowiek jest w stanie pojąć, uczył i pisał, nawet używając najbardziej elementarnego alfabetu, który każdy mógł przeczytać i zrozumieć.

Oddawał on swoją energię życiową stale wszystkim ludziom swego czasu, a we wszystkie rzeczy, które czynił, robił z wielką miłością i współczuciem.

Mistrz Hakuin Zenji jest uważany za największego i najwybitniejszego japońskiego nauczyciela Zen od 500 lat, nie tylko we własnym kraju w Japonii, ale na całym świecie. Ludzie wszędzie widzą jego obrazy i kaligrafię, czytają jego słowa i są w stanie poczuć jego mądrość i nauczanie bezpośrednio i bardzo głęboko.

Ogromna liczba jego kaligrafii sumi, które namalował i pozostawił, nie tylko wyrażał zazen, ale także doskonały ludzki charakter Hakuina, jego Ścieżkę Mocy i głęboką wewnętrzną istotę. Cała ta moc przenika przez wszystko, co stworzył. Jego stan umysłu Zen bez niepowodzeń przynosi nam wielkie zdziwienie, a jego praca nigdy nie traci tej jakości.

Z naszego wrodzonego stanu Bodhisattwy, kiedy zdajemy sobie sprawę i wznosimy jego ślubowanie, odnajdujemy zdolność do urzeczywistnienia raju, który widzimy w naszym umyśle. W tym celu każdy musi raz, z całym ciałem i umysłem dać początek głębokiemu ślubowaniu, by żyć życiem Bodhisattwy, ślubowaniu które ma prowadzić nasze życie dla wszystkich istot, wznosząc te ślubowanie i urzeczywistniając je.

Kiedy żyjemy z tego ślubowania, przestaje istnieć różnica między osobą wyświęconą i świecką. Oferujemy całe nasze ciało i umysł oraz całe nasze dobro dla urzeczywistnienia wszystkich ludzi. Żyjemy wtedy w życiu na drodze Mahajany. To się nazywa Bodhisattwą.

Roshi Shodo Harada


Due to Roshi's busy schedule this year, we are currently not accepting any new questions at this time

Your question to Harada Roshi

Characters remaining 1000

Please check previous questions before submitting to avoid duplication

Submit question