login

Szczecin

Wiersz kalendarza 2016

"Tysiąc rzek wody, tysiąc księżyców. Milion mil bez chmur, milion mil nieba."

Umysł obejmuje każdy zakątek ziemi, niczym wielkie niebo i niezmierzona przestrzeń. Nasze myśli zmieniają się, ale nasz umysł w rzeczywistości jest pusty, niczym rozległe niebo zawierające wszelką pogodę. Nawet żyjąc pogodą codziennego życia, gdy doświadczyliśmy naszego Pierwotnego Umysłu wiemy, że zawsze pozostajemy nieskalani, czyści i kompletni.
Gdy jednak utykamy myśląc, że jesteśmy wyjątkowi i specjalni, chybiamy urzeczywistnieniu naszej prawdziwej istoty i prawdziwego Umysłu. Mimo, że każdy z nas narodził się jako forma, w rzeczywistości jesteśmy tym samym pełnym współczucia Umysłem. Budda był zadziwiony gdy przebudził się do tej prawdy!
Gdy pojawiają się ciemne chmury, nie pozostawajmy niespokojni, ponad chmurami , nieustannie jaśnieje światłem Księżyc. Urzeczywistniając, że czysty Umysł zawsze tam był, fale niejasności i przeszkód milkną. Powracamy do tego podobnego lustru Umysłu Natury Buddy. Lśniącemu, okrągłemu, niezawierającemu niczego.
Kształt wody zmienia się, jednak jej podstawowe właściwości nie. Stojąca, brudna czy czysta, każda woda odzwierciedla jak lustro. Praktykujemy zazen by wyciszyć nasz umysł by odzwierciedlał  Ten Umysł, niczym cicha woda odbija księżyc. Każdy powracając do Pierwotnego Umysłu, obdarzony jest tą samą mądrością, nie różniącą się niczym od Umysłu historycznego Buddy.
Praktykując zazen, urzeczywistniając pusty stan Umysłu, stapiamy się z każdą rzeczą i ze wszystkimi ludźmi. Ten stan Umysłu jest tym samy stanem umysłu Buddy. Nie wynaleźliśmy tego co odzwierciedla, to co odzwierciedla i to co jest odzwierciedlane są jednym i tym samym.

"Tysiąc rzek wody, tysiąc księżyców. Milion mil bez chmur, milion mil nieba."... tylko ten Umysł, Ponad i pod spodem, te słowa również łączą się w okrąg, stając się jednym, niczym trzymające się ręce, które łączą cały świat.


Due to Roshi's busy schedule this year, we are currently not accepting any new questions at this time

Your question to Harada Roshi

Characters remaining 1000

Please check previous questions before submitting to avoid duplication

Submit question