login

Szczecin

Trening w Dojo

Trening w Dojo


    Obecny czas jest czasem w historii, w którym życie “życiem Dojo”, życie “żyjąc w Dojo” nie jest celem. Drogą , która obecnie jest najwłaściwsza jest praktyka, w której ludzie żyjąc w świecie, często przychodzą do Dojo , ucząc się w nim,  jak praktykować w życiu poza Dojo.

    Dla przykładu, do Tahoma każdy przyjeżdża na sesshin, i BUM! , powstaje Dojo!

Mamy ludzi, którzy wiedzą jak być Jisharyo, ludzi który umieją być Tenzo. Wszyscy przyjeżdżają co daje możliwość by zaistniało sesshin. Z każdym uczestnikiem oddającym się intensywnie i z całkowitą uwagą Temu czasowi praktyki, dlatego gdyż wiemy, że czas spędzony tutaj jest tylko i wyłącznie po to.

Idea długiego życia w Dojo jest mniej trafna, niż przychodzenie do Dojo by uczyć się jak żyć w “zewnętrznym” świecie kultywując Drogę. Rozwijając to co rozwijamy praktykując w Dojo, w życiu na zewnątrz. Najważniejszą rzeczą staję się więc wzięcie odpowiedzialności by tak czynić, jak i również by posiadać to najgłębsze ślubowanie.

Odosobnienia sesshin powinny być prowadzone mocno, przez osoby które wiedzą co robią i które wiedzą , że to co robią będzie nauką przez ich życie dla innych ludzi.

    Obecna dostępność do pracy nie jest duża, znajomość/rozpoznanie siebie jako osoby treningu z intencją wypełniania naszego głębokiego ślubowania. Wykonując naszą codzienną pracę jesteśmy głęboko dotykani przez energie/pytania życia, właśnie podczas tego co robimy. Ktoś na przykład zostając nauczycielem w szkole, z gromadą dzieci wprost naprzeciw siebie , ma poczucie, że wszyscy powinniśmy żyć bardziej razem.

Gdy nasza praca z kolei jest nowa na tyle , że trening staje się ważny codziennie , w każdej sytuacji...to bardzo dobrze.

Uczęszczanie do szkoły...też jest częścią treningu. Nie w sposób:  "No, muszę iść do szkoły żeby ..." Ale właśnie czas chodzenia do szkoły jest również czasem treningu.

To jest możliwe do osiągnięcia dzięki naszej pasji, głębokiej motywacji naszego treningu i jego pogłębiania … to pozwala utrzymywać ten kierunek.


Roshi Shodo Harada


Due to Roshi's busy schedule this year, we are currently not accepting any new questions at this time

Your question to Harada Roshi

Characters remaining 1000

Please check previous questions before submitting to avoid duplication

Submit question