login

Szczecin

Słowa Roshiego Corona 7

Moi Drodzy,

Nawet gdy śpimy w nocy, narządy wewnętrzne działają. Dlatego, że działają, dlatego żyjemy. Dlaczego tak jest? Wydaje się, jakbyśmy wszyscy byli jedną ludzką istotą. Mamy zmysły, by widzieć zapach i smak - wszystkie znajdują się w górnej części naszego ciała. Pd kiedy się urodziliśmy, otrzymujemy wiele informacji z zewnątrz. Coraz bardziej osłabiając naszą wewnętrzną esencję i pragnąc jeszcze więcej informacji z zewnątrz. Nasze myśli narastają, a esencja zostaje zablokowana i ostatecznie zagubiona. Nasze życie opieramy na informacjach z zewnątrz. Jeśli nie podejmiemy wysiłków, aby uzupełnić naszą esencję, staniemy się jeszcze bardziej puści w środku. To jest naszą pilną potrzebą.

Nasza głowa i ramiona pokazują tę część naszej istoty, która jest skierowana na zewnętrzny świat. Następnie mamy brzuch i możemy postrzegać go jako głowę naszej dolnej części ciała, z nogami i stopami. Dolna część dotyczy naszej prawdziwej esencji i siły życiowej. Ważne jest, abyśmy widzieli oba te aspekty.

Nasze narządy pracujące nawet podczas snu działają w związku z dolną częścią naszego ciała, która wytwarza hormon energii życiowej. Kiedy się rodzimy, jesteśmy w wewnętrznej harmonii. Jednak im więcej używamy górnej części naszego ciała, tym więcej otrzymujemy informacji i zaczynamy więcej myśleć. Im bardziej nasza esencja staje się słaba, tym bardziej czujemy się niespokojni. To jest ważny punkt naszego zazen: skupić się na naszym tanden.

To właśnie Budda uznał za centralne nauczanie, podobnie jak starożytni przed nim, dlatego nauczanie oddechu tanden ma ponad 4000 lat. To od zawsze wspierało naszą energię życiową. Joga, Chikung, TaiChi - wiele różnych ścieżek wspiera tę wewnętrzną równowagę. Przywracamy energię życiową z powrotem do wewnątrz i podnosśmy poziom energii. To jest ważne. Utrzymywanie świadomości na tandenie, odczuwanie delikatnego skupienia  w tym miejscu. Wdychanie wydychane siłą tanden. Zgodnie z naszymi wysiłkami pozostawajmy z naszą świadomością w naszym tandenie, gdy stoimy, chodzimy, podnosimy rzeczy, pracujemy i siedzimy. Przenośmy ciało nie z głowy i pomysłów, ale z podbrzusza.

Jeśli masz trochę czasu, siedzenie zazen jest w porządku. Przy każdym wydechu, wdychaj powietrze do swojego tanden. Wydhaj do samego końca, ostatniego punktu i esencja stanie się silniejsza. Co ponownie wzmacnia tanden i zmniejsza nawyk myślenia o wszystkim za pomocą głowy.

Hakuun Shutan Zenji mówi o tym, jak pozostawał skoncentrowany w swoim tanden, nauczając swoich wielu uczniów i stamtąd wykonując swoją pracę. Przekazywał tę mądrość innym. Możemy wzmocnić naszą wewnętrzną esencję do tego stopnia, że ​​nasze stopy się rozgrzeją. Hakkun Shutan Zenji powiedziałby, że czuł się wypełniony życiową energią nawet w starszym wieku i mógł kontynuować wszystkie swoje aktywności.

Wszystko, co musimy zrobić, to zebrać naszą energię w Tanden. Jeśli jednak spróbujemy wykonać jego z głowy, napinamy się w przeponie i nie możemy dalej wydychać, nie docierając do tanden. Musimy podjąć rzeczywiste wysiłki, aby wydech wydłużył się powoli, nie zatrzymując się nigdzie. I w końcu uda nam się podnieść poziom energii naszego tanden.

Gdy energia życiowa gromadzi się w tandenie, nasze krążenie krwi również staje się bardziej wibrujące, żyły przenoszą krew z powrotem do serca, nasz poziom energii wzrasta jeszcze bardziej. Możemy wchłonąć więcej tlenu, by się ożywić.

Nie ma potrzebujesz zewnętrznych myśli, ale raczej wydychaj jeden oddech po drugim. Moim wielkim życzeniem jest, abyście kontynuowali tę wewnętrzną praktykę, podnosząc poziom energii, abyście mogli pozostać w bezruchu i bez względu na to, jakie informacje i wiadomości mogą do was docierać z zewnątrz.


Due to Roshi's busy schedule this year, we are currently not accepting any new questions at this time

Your question to Harada Roshi

Characters remaining 1000

Please check previous questions before submitting to avoid duplication

Submit question