login

Szczecin

Słowa Roshiego Corona 6

Moi Drodzy,

Jak się macie? Mamy już kwiecień, wokół jest tak wiele różnych rodzajów wiadomości. Faktem jest, że wirus wciąż się rozprzestrzenia. Ponad 47000 osób zmarło z powodu choroby, wkrótce będzie milion osób zarażonych wirusem. Są te fakty, a potem wszystkie emocjonalne rozmowy na temat tej sytuacji. Dlatego musimy dołożyć większych starań, aby zachować ciszę w sobie.

Metoda dotycząca oddychania ma 4000 lat historii. Jeśli istnieje tylko mentalne zrozumienie bez pogłębionego oddechu, nie możemy tej ciszy utrzymać. Ktoś, kto sam tego doświadczył, to Hakuin Zenji.

Hakuin nauczał metody introspekcji. Gdy sam był w niestabilnym psychicznie miejscu, kied otrzymał wskazówki od Hakuyu Sennina. Używając jego imienia - Hakuyu, nauczał metody oddychania, które sam opracował. Oddychamy płucami, dostarczając tlen i składniki odżywcze do wszystkich 6 trylionów komórek naszego ciała. Ludzie przyzwyczaili się do długiego siedzenia i niewystarczającego poruszania się, dlatego oddech staje się płytki. To jest powód, dlaczego obecnie kataklizmy stały się o wiele bardziej intensywne, właśnie ponieważ nasz oddech jest zbyt słaby.

W rzeczywistości nie trzeba uczyć się oddychać, robimy to naturalnie, ale zbytnio angażujemy się w informacje z zewnątrz i wewnątrz stajemy się puści. Tu utknęliśmy i tylko mistrz zazen będzie mógł oddychać silnie. Nasze zwykłe oddychanie nie jest w stanie wytrzymać presji wywieranej na nas z zewnątrz.

Hakuin Zenji był wspaniałym uczniem zen, ale zachorował z powodu zbyt dużej presji podczas treningu. Z tego doświadczenia Hakuin rozwinął oddychanie tanden. Ćwicząc introspekcję, zaglądamy do wnętrza i wydychamy intensywnie, aby pobudzić energię ki. Możesz przeczytać o nich szczegółowo w "Yasenkana" i "Orategama'. Jednak od naszych własnych starań zależy, czy rzeczywiście poczujemy zmianę.

Teraz potrzebujemy tej praktyki, aby właściwie reagować na katastrofę związaną z wirusem. A to jeszcze nie wszystko. Jednocześnie jesteśmy stawiani w obliczu wielu innych wyzwań i emocjonalnych rozmów wokół nas. Liczne regulacje polityczne i gospodarcze wywierają na nas presję, a nasza wolność jest ograniczona. Żyjąc w tych okolicznościach, nasz stan się pogarsza. Dlatego musimy faktycznie ćwiczyć. A mentalne zrozumienie nie jest potrzebne.

Zbieranie energii wewnątrz, wydychając mocno. Energia w tandenie ponownie wzmacnia wydech i wspomaga przepływ energii. Jeśli jesteśmy zaangażowani w informacje zewnętrzne, energia podnosi się w górę ciała i tracimy równowagę. Musimy więc powrócić do praktyki introspekcji i ugruntować naszą energię. Trzeba to rozwinąć i doprowadzić do dojrzałości. Zrozumienie mentalne nie pomaga nam ani trochę.

W naszym życiu stoimy w obliczu wielu wyzwań, nie tylko wirusa korony, ale raka, zawału serca, udaru mózgu - istnieje wiele chorób i potrzebujemy silnej energii wewnętrznej, aby stawić im czoła. Przyjrzyj się temu uważnie i w twórczy sposób kontynuuj praktykę. Nie mówię, że powinieneś praktykować zazen, ale musisz podnieść swój poziom energii.

Proszę, niech każdy z was, wzmocni swój wydech. Użyj swojej siły woli, aby zbudowaniać siłę fizyczną. Postrzegajcie to jako najważniejszą rzecz.


Due to Roshi's busy schedule this year, we are currently not accepting any new questions at this time

Your question to Harada Roshi

Characters remaining 1000

Please check previous questions before submitting to avoid duplication

Submit question