login

Szczecin

Słowa Roshiego Corona 30

Drodzy,

Już od 3 miesięcy wszyscy bardzo się staramy. Nasze poświęcenie doprowadziło nas dzisiaj do tego, że faktyczna liczba osób zarażonych nie była tak duża, jak zakładano. Chciałbym podziękować każdej osobie, która podjęła ten wielki wysiłek.

Kiedyś Budda poszedł na Takuhatsu, w jednym domu mieszkał młody mężczyzna, który właśnie umył twarz, potem zwrócił się ku wschodowi, ukłonił się, skierował się na południe, ukłonił się, zwrócił się na zachód i pokłonił się, zwrócił się na północ i ukłonił się, skierował się w górę i dał pokłon, skierował się w dół i dał pokłon. Budda zobaczył te oddane pokłony i podszedł do niego: „Jesteś bardzo młody, ale bardzo oddany w swoich pokłonach. Czy tak się kłaniasz każdego dnia? - „Tak, kłaniam się codziennie”. - „Do kogo modlisz się na wschodzie, kto jest na zachodzie, a kto na południu i północy?” - „Moim ukłonom nie nadaję sensu, robię to, czego nauczyli mnie moi rodzice”. - „Ponieważ robisz coś ważnego,  szkoda, że robisz to bez znajomości znaczenia, to jest nie wystarczające. Twoje ukłony są bardzo oddane, ale musisz znać ich cel, nauczę cię teraz. Kiedy kłaniasz się na wschód, kłaniaj się z wdzięcznością rodzicom, którzy dali Ci życie. Kiedy kłaniacie się na południe, wyraź swoją wdzięczność wobec wszystkich nauczycieli, którzy uczyli Cię w szkole, tego jak gotować i szyć, nauczyli cię zawodu, wyraź wdzięczność wobec wszystkich, którzy czegoś cię nauczyli. Kłaniając się na Zachód, wyraź swoją wdzięczność wobec partnera i dzieci. Kłaniając się ku północy, wyraź swoją wdzięczność wobec przyjaciół i znajomych w życiu. Kiedy kłaniacie się w górę, wyrażacie swoją wdzięczność wobec tych, którzy pokazali wam ścieżkę duchową i wspierali was na niej. Kiedy spoglądasz w dół i kłaniasz się, możesz wyrazić swoją wdzięczność za tych, którzy podjęli tak wiele wysiłków, aby wesprzeć twoje życie. Nazywa się to ukłonem w sześciu kierunkach" Pouczył go Budda.

Budda naucza, że ​​nie możemy stracić postawy wdzięczności wobec wszystkiego, co napotkamy. Wspierani byliśmy do tej pory i wciąż jesteśmy wspierani dzięki wielu karmicznym powiązaniom, za co możemy być wdzięczni. W dzisiejszych czasach ludzie stali się samotni i biedni, to czas, w którym żyjemy.

Istnienie każdej osoby jest równe. Na świecie mamy tak wiele klęsk żywiołowych, tyle problemów na świecie i wydaje się, że ich liczba nasila się. Również liczba osób, które wyrażają swoje niezadowolenie, również wydaje się wciąż rosnąć. W tym miejscu my, ludzie, musimy wrócić do bycia wdzięcznymi.

Wciąż możemy być świadomi naszej wdzięczności wobec nauczycieli, w każdym kraju i religii, których się uczy. Budda powiedział: Pokłoń się swojemu partnerowi i dzieciom. Mówi o ukłonie w stronę tych, którzy pracują i wspierają was. Żyj tak, abyś był wdzięczny każdej osobie.

Budda powiedział to 2600 lat temu, kiedy kobiety wciąż były postrzegane jako nierówne. Budda powiedział, mimo tego: kłaniaj się swojej żonie, kłaniaj się swojemu mężowi. Naprawdę widząc ludzką wartość każdej osoby i widząc potrzebę każdej relacji, która musi znaleźć zrównoważony sposób w harmonii.

Musimy żyć naszym życiem z poczuciem wdzięczności. W dojo, profesjonalnym miejscu szkolenia, mnisi uczą się kłaniać sobie nawzajem.

Możemy w jakiś sposób zrozumieć, że kłaniamy się naszemu partnerowi, ponieważ on/ona również wspiera nasze życie. Ale kłaniając się naszym dzieciom? Jeśli nie jesteśmy ostrożni, zaczynamy uważać, że nasze dzieci są naszymi dziećmi. Z buddyjskiego punktu widzenia jest inaczej. Życie dzieci wyszło z łona matki, ale energia życiowa jest przekazywana ze starożytnej przeszłości. Wszyscy mieliśmy przeszłe życie, a ponieważ jesteśmy świadomi tego, co wydarzyło się po naszym urodzeniu, nie wiemy o tym, co było wcześniej. Po prostu o tym zapominamy. Nie narodziliśmy się nagle przez przypadek. Wszyscy mamy przeszłość. Kiedy będziesz mieć wiele dzieci, będziesz wiedział, że każde dziecko ma swoje szczególne zdolności. Jedno dziecko np. nigdy nie słyszało muzyki w domu, ale może ją głęboko docenić. Rodzice mogą nie być malarzami, ale inne dziecko może być obdarzone zdolnościami rysunkowymi. To pokazuje, że podstawa umiejętności może mieć swoje początki w poprzednim życiu. Naukowcy mówią o DNA, ale to jeszcze nie wszystko. Osobowość każdej osoby wyraża jej przeszłe życie. Dziecko ma swoje przeszłe życie i teraz ma karmiczne połączenie, w którym rodzi przez łono, możemy jedynie być wdzięczni za to.

W dzisiejszych czasach, choć mało kto tak mówi, wielu rodziców uważa swoje dzieci za własne. Kiedy myślimy o tym, my rodzice, jesteśmy tutaj, aby zachować tę szczególną zdolność naszego dziecka i wspierać go w dalszym rozwoju, aby mógł żyć własnym życiem.

Dlatego Budda uczy nas, że powinniśmy również wyrażać naszą wdzięczność wobec naszych dzieci. Rodzice nie stworzyli dziecka, ale pojawiło się ono i pożyczyło łono matki, aby przybrać swoją formę.

Wielu lekarzy, pielęgniarek i opiekunów pracuje dla tych, którzy zostali zarażeni wirusem korony, samemu mogąc się zarazić. Mimo to kontynuują pracę i podejmują wysiłki. Kiedy to widzimy, musimy być wdzięczni za ich oddanie. To wielki skarb, który dają nam w tym czasie, za co głęboko musimy być im wdzięczni.

Jeśli otrzymamy naukę Buddy, musimy głęboko poczuć tę wdzięczność z głębi naszego umysłu. Kontynuujemy również nasze wysiłki, widząc wysiłki nie tylko zespołu medycznego, ale także wielu osób pracujących w społeczeństwie.

Proszę, wszyscy uważajcie wasz ogromny stan umysłu za najważniejszy, umysł, który może zobaczyć wysiłek, jaki każda osoba podejmuje. To jest moim głębokim życzeniem.


Due to Roshi's busy schedule this year, we are currently not accepting any new questions at this time

Your question to Harada Roshi

Characters remaining 1000

Please check previous questions before submitting to avoid duplication

Submit question