login

Szczecin

Słowa Roshiego CORONA 3

Moi Drodzy,

Czy bierzecie swój oddech jako najważniejszy?

Kiedy się urodziliśmy, byliśmy swoją ekspresją naturalnie, uśmiechając się, śmiejąc się, płacząc. Nie zaangażowani jeszcze w świat zewnętrzny. W tym czasie wykonywaliśmy oddychanie Tanden ( brzuszne ). Ciśnienie brzuszne działo dobrze. To był początek, potem pojawiła się nasza młodość, dorosłość i starość. Kiedy jesteśmy młodzi, możemy ożywić nasze codzienne życie i możemy być aktywni. Nasz oddech z tanden jest używany podczas pracy, poruszania się i używania głośnego głosu. Nie musimy uczyć się go, jesteśmy w stanie korzystać z niego naturalnie.
Jednak przyjmujemy wiele energii z zewnątrz i z naszych emocji, złościmy się, jesteśmy chciwi, nosimy urazy, stajemy się zazdrośni, smutni, zmartwieni, niespokojni,  stając się uwięzieni w naszych emocjach. Tak tracimy zdolność do oddychania z naszego tanden i stajemy się emocjonalni, nasz oddech staje się płytki, a zrównoważony oddech zamienia się w skonfundowany oddech. Tracimy nasze szerokie i ekspansywne oddychanie. Wynikiem jest brak spokoju w naszym umyśle.

Właściwie nie musimy uczyć się czegoś tak skomplikowanego jak oddychanie tanden. Kiedy byliśmy młodzi, korzystaliśmy już z tego rodzaju oddychania, ale gdy zaczęliśmy bronić naszej pozycji i idei, ścierając się z innymi, wprowadziliśmy pomieszanie w nasze pierwotne oddychanie i nie możemy już z niego korzystać.

Nie mówię wam czegoś wyjątkowego, a jedynie wskazuję, że musimy wziąć ten pierwotny oddech jako najważniejszy. Jednak w ciągu wielu lat w codziennym życiu przylgnęliśmy do zewnętrznych idei utrudniając to.

Idea "ja" czyni nasze oddychanie pomieszanym. Odpuść ideę "siebie", pracuj dla innych, bądź całkowicie tym, co robisz i właśnie w tym znów pojawi się oryginalny oddech tanden. Płytki oddech bez żadnej siły sprawia, że stajemy się ciężcy i ciemni w umyśle. Żyjąc na tym świecie z ogromnym, ciepłym, kochającym umysłem i działaniem z niego, to dodaje świeżości również naszemu oddychaniu.

Proszę, przyjrzyjcie się temu uważnie, i będziecie mogli zobaczyć, jacy powinniśmy być teraz, jak powinniśmy reagować - to staje się oczywiste. Nie ma potrzeby ćwiczyć formy oddychania. Raczej nie zatrzymuj się na emocjach i pojawiających się ideach, na idei naszej pozycji i siebie. To jest teraz ważne.


Due to Roshi's busy schedule this year, we are currently not accepting any new questions at this time

Your question to Harada Roshi

Characters remaining 1000

Please check previous questions before submitting to avoid duplication

Submit question