login

Szczecin

Słowa Roshiego Corona 29

Drodzy,

Dzisiaj jest 21 maja, na jakiś czas puściliśmy wszystkie informacje o wirusie korony i odbyliśmy sesshin z 27 osobami. Za 2 dni będziemy mieli następne sesshin, czas pomiędzy nimi jest wykorzystywany przez osoby w treningu, by rozejrzeć się i zobaczyć całą sytuację.

Ograniczenia są łagodzone w wielu krajach, w wielu miastach, posuwając się o krok do przodu. Jednak dane nadal pokazują, że wiele osób wciąż jest zarażanych, a także wiele osób umiera.

Właśnie znalazłem DVD w mojej szafce sprzed 15 lat, dokument wyprodukowany przez BBC. Na własne potrzeby obejrzałem go i byłem bardzo zaskoczony, że obecna sytuacja jest dokładnie opisana w tym dokumencie sprzed 15 lat.

W tamtym czasie było pewne, że do tego dojdzie, wszystkie rodzaje informacji wskazywały się w tym kierunku. Wszystko to było już znane ekspertom, politykom, ekonomistom. Nawet jeśli tak się nie stało, ostrzegano wtedy już, że przyniesie to wszystkim cierpienie. W przeszłości mieliśmy do czynienia z wieloma pandemiami, na przykład hiszpańską gorączką, wiele osób zmarło w tym czasie. W dzisiejszych czasach mamy szczęście, że medycyna się rozwinęła i może w pewnym stopniu wspierać ludzi, którzy zostali zarażeni.

Eksperci twierdzą, że ludzka ewolucja następuje podczas walki z wirusami. Na naszą ewolucję wpływały więc wirusy. Dzięki tym wirusom rozwinęliśmy się. Wirus nie jest wrogiem, ale przenosi naszą siłę życiową. Mamy pragnienia i osobistą satysfakcję, jest to naszą podstawą, robimy rzeczy nie bez znaczenia, ale również sami wprowadzamy wiele pomieszania.

Starając się zrobić krok do przodu, musimy być odpowiedzialni, nie możemy jedynie podążać za własnymi pragnieniami i satysfakcją. Jest to ważne teraz dla całej ludzkości. Uczymy się tego właśnie teraz, możemy rozwijać się jako ludzie i tworzyć społeczeństwo, w którym możemy sobie pomagać. Jak możliwym jest by tego dokonać? Na tym powinniśmy się skupić.

W buddyzmie jest powiedziane: jeśli chcesz poznać przeszłość, spójrz na teraźniejszość. Jeśli chcesz poznać przyszłość, spójrz na obecną twarz. Jest to nauczanie buddyzmu mahajany, które opiera się na relacji przyczyny i skutku.

Ludzie zaczęli ze sobą walczyć, z czasem stworzyliśmy jednak społeczeństwo, które rozwinęło coraz więcej wartości społecznych, wspierając także słabych w systemie. Patrząc na to, nikt nie mógł sobie wyobrazić tej sytuacji. Po prostu żyliśmy zgodnie z naszymi pragnieniami i zachciankami. Teraz wirus korony uczy nas o tym, że musimy współpracować. Musimy sobie pomagać. To jest tuż przed naszymi oczami.

Kraje muszą wyraźnie zobaczyć, jak powinny kontynuować, dając jednocześnie wsparcie ludziom w kraju, aby każda osoba otrzymała wsparcie w swoim pragnieniu życia. Nigdy nie staliśmy jeszcze w takiej sytuacji i wymaga ona od nas wszystkich wielkiego wysiłku.

Dla tych, którzy stracili pracę, ponieważ ich firma zbankrutowała, nie wiedzą, jak dalej żyć nie mając żadnych dochodów. Ci ludzie potrzebują teraz naszego wsparcia. To jest nasza teraźniejszość. Wirus korony jest naszym wrogiem, ale jest także źródłem naszej ewolucji w tej chwili. Podzieliliśmy się na wiele różnych klas i krajów, teraz musimy się wspierać, to nasza lekcja.

Możemy dokonać introspekcji samych siebie, nie tylko podążając dalej, ale sprawdzając, jak możemy otworzyć się i mieć oko mądrości, wysiłek jest potrzebny.

W buddyzmie mahajany jest tajemnica nie-dwoistości. Jaźń i inni nie są rozdzieleni, nie są dwoma. Ten świat i ja jesteśmy jednym, przeszłość, teraźniejszość i przyszłość nie są oddzielone, są ze sobą powiązane.

W sutrach Dhammapada naucza prawa przyczyny i skutku, dając przykład kwiatu lotosu. Kwiat lotosu nie rośnie w czystych górskich wodach - lotos rośnie tylko z błota, a stamtąd kwitnie. Podczas gdy podnosi się z błota, kwiat i liście są piękne i nie mają przylegającego do nich najmniejszego pyłku brudu lub błota. To tajemnicza nie-dwoistość.

Nie uciekając przed wyzwaniami, przed trudną sytuacją i krajem, ale z całych sił każda osoba może pozwolić, by jej kwiat rozkwitł. Nie tylko w myślach, ale w naszych rękach, stopach, w naszych wysiłkach musimy znaleźć prawdę. Tych wysiłków nie można zprzestać.

Tej jesieni, bez względu na to, czy będzie deszcz, czy burza, nadal co dzień będę zbierać chwasty.

Niezależnie od tego, czy będzie to zysk, strata, radość czy smutek, nie patrzymy na to, tylko na to, jak możemy żyć w prosty sposób. Na to musimy spojrzeć, albo staniemy się zamyśleni, mając nadzieję na coś lepszego w przyszłości. To nie byłby zdrowy sposób życia.

Uczymy się z dnia wczorajszego, mamy nadzieję na jutro i z każdym krokiem idziemy teraz silnie związani z ziemią. Każda osoba musi zastanowić się nad wartością swojego życia. Nasiono zboża jest początkiem, przynosząc niezliczone ziarna. W ten sposób mając naszą przeszłość zgodnie z naszą wolą w przyszłości możemy osiągnąć oczekiwany rezultat.

Ból, cierpienie, niepokój, samotność każdej osoby nie mogą nas zatopić, podejmujcie każdy krok z całą energią życiową, którą macie, z tym otwiera się nowa ścieżka. To jest moje wielkie życzenie dla wszystkich.


Due to Roshi's busy schedule this year, we are currently not accepting any new questions at this time

Your question to Harada Roshi

Characters remaining 1000

Please check previous questions before submitting to avoid duplication

Submit question