login

Szczecin

Słowa Roshiego Corona 28

Drodzy,

Ryokan powiedział:

„Nie zamierzając tego, kwiat przyciąga motyla.
Bez zamiaru motyl zbliża się do kwiatu.
Nie znam drugiego
Drugi mnie nie zna.
Naturalnie podążamy drogą wszechświata
Kiedy się spotykamy, robimy to bez zamiaru. ”

Kwiat nie wzywa motyli, ale kiedy kwitnie, motyle zbierają się. Czy motyl leci, aby powitać kwiat? W czasie w którym motyle latają, kwitną kwiaty. Nie znam ich, oni nie znają mnie.

Ten wiersz ma głęboki sens. Motyl i kwiat nie mają intencji by się spotkać, ale jak to się dzieje? Spotykają się. Pory roku się zmieniają, karma łączy się nas z innymi ludźmi, to się co się wydarza, można nazwać: połączeniem karmicznym pustego umysłu.

Pustka jest stanem umysłu, gdy nie mamy planu, aby coś zrobić, a mimo to dzieje się nasze funkcjonowanie.

Wiele osób jest zarażonych wirusem, co jest tak smutne, ale również tak wielu ludzi już wyzdrowiało. Nie chcemy popaść w tę sytuację, ale może się to nam przydarzyć. To, czy postrzegamy to jako dobre, czy złe, zależy od naszego stanu umysłu.

Będąc w pociągu, gdy ludzie siedzą obok nas, a sceneria ciągle się zmienia, dlaczego ta właśnie jedna osoba siedzi obok mnie? Dlaczego ta inna osoba stoi przede mną? Nie znamy się, ale jeśli się nad tym zastanowić, jest to raczej dziwne. Może to być predestynowane, co jest określane jako prawo wyobrażanego boga, ale w zen nie istnieje wyobrażony bóg. Ryokan dobrze to ujmuje. Ten obraz wyimaginowanego boga nazywany jest w zen prawem związków karmicznych.

Nasze spotkania nie są powodowane tylko przez boga. Istnieje przyczyna naszego spotkania, która wiąże się niewidzialnymi strunami ze skutkiem. Ryokan mówi, że oczywiście podążamy kosmiczną drogą. Ryokan nie pozostawia tego spotkaniu, które przychodzi z ciekawości, ale mówi, że zależy ono od naszych powiązań karmicznych.

W Europie przy wjeździe do miasta napisane jest: Dawajmy podróżnym miejsce do odpoczynku, odwiedzającym uśmiech, a wyjeżdżającym życzymy szczęścia. Modlimy się za dobro tych, którzy muszą odejść. Mamy tak cenną szansę, naszego spotykania i tego jakie dajemy mu życie, jak rodzimy naszą mądrość, musimy nieustannie widzieć to wyraźnie.


Due to Roshi's busy schedule this year, we are currently not accepting any new questions at this time

Your question to Harada Roshi

Characters remaining 1000

Please check previous questions before submitting to avoid duplication

Submit question