login

Szczecin

Słowa Roshiego Corona 27

Drodzy,

Mamy już połowę maja. Czy dbacie o swoją esencję? W Sogenji jesteśmy w  trakcie Osesshin, 28 osób jest tutaj w trakcie treningu, siedząc codziennie 12 godzin zazen, przychodząc do sanzen 4 razy dziennie i teisho - wszystko to wspiera pogłębianie ich praktyki.

W prefekturze Okayama wszystkie ograniczenia zostały zniesione, ale osoby będące w treningu nie opuszczają klasztoru, w chili obecnej już od 3 miesięcy pozostają w tylko w klasztorze. Obecna sytuacja jest więc jak ciągłe sesshin. Czas korony zatem jest czasem ekstremalnym, ale dla osób trenujących, można wyraźnie widzieć ich esencję i jest to szansa na dalsze jej pogłębienie. Esencja rośnie i jest wielu, którzy mogą doświadczać w swoim siedzeniu stanu, całkowitego "wypicia" swojego ciała, zendo i całego wszechświata. A doświadczenie tego nie jest łatwe.

Ten czas jest zatem bardzo wspierający dla osób trenujących. Starożytni zostawili nam swoją mądrość, studiujemy ja i używamy jej, aby usunąć wszelki niepokój w tych niespokojnych czasach. Pogłębiamy się, korzystając z przewodnictwa antycznych mistrzów.

Jak możemy spotkać się z chorym? Jak poradzić sobie z chorobą? Te punkty, na które patrzymy.

Choroby pokazują, że nasze ciało, przeszłość, teraźniejszość i przyszłość mają wpływ na naszą istotę, ale jeśli nie zostaniemy zatrzymani przez ciało, nie zostaniemy również skonfundowani przez ciało. Sama teoria tego nam nie pomaga, musimy tego sami doświadczyć.

Vimalakirti uczy nas, jak ważne jest pogłębianie. Możemy tego doświadczyć, używając koanów, używając sussokan, faktycznie pogłębiając się w naszym siedzeniu. W tym celu musimy puścić wszystkie te informacje, które są w pobliżu, w przeciwnym razie nie będziemy mogli pogłębić. Kiedy wykonujemy zazen, stajemy się zazen, kiedy wykonujemy samu, stajemy się samu. Nie można wprowadzić żadnej obcej myśli. W ten sposób stajemy się pełni wewnątrz, z każdym oddechem, z każdą chwilą umysłu stajemy się jednym z koanem. Nasza esencja staje się wtedy rzeczywista i można ją odczuć.

Nawet jeśli nie mamy tego rodzaju doświadczenia praktyki, Hakuin uczy nas metody Naikan (introspekcja):
To pole eliksiru, położone w morzu energii życiowej, dolnej części pleców i nóg, podeszew stóp -
to wszystko moja prawdziwa i oryginalna twarz.
Jak ta oryginalna twarz może mieć dziury w nosie?
To pole eliksiru, położone w morzu energii życiowej, dolnej części pleców i nóg, podeszew stóp -
To wszystko jest domem i rodzimym miejscem mojej pierwotnej istoty.
Jakie wieści lub informacje mogą pochodzić z tego rodzimego miejsca?
To pole eliksiru, położone w morzu energii życiowej, dolnej części pleców i nóg, podeszew stóp -
To cała czysta kraina mojego umysłu.
Jak cuda tej czystej krainy mogą istnieć poza moim umysłem?
To pole eliksiru, położone w morzu energii witalnej -
To wszystko sam Budda Amida.

Jak Budda Amida może głosić Dharmę niezależnie od tego ja?

Używając tych słów, pozwalamy naszej świadomości osiąść w sobie. Nie otwierając się z jednej chwili na drugą, nie robiąc przerwy i pozwalając tej esencji pogłębiać się, tak jak przy nadmuchiwaniu balonu do momentu pęknięcia. Tak to czujemy. I dzięki temu wszystkie myśli i wyobrażenia, które wypełniają nasz umysł podczas naszego codziennego życia, odrywają się, wszystko znika. A w rzeczywistość stoimy tutaj tylko pod naszymi stopami. Tylko doświadczanie rzeczywistości tego momentu. Gdy osiągniemy taki poziom, jesteśmy jak napompowany balon. Nasza świadomość staje się ostra i wyraźna. Wtedy po nawet czubek igły dotykający balonu sprawi, że pęknie. Żadne obce myśli nie mogą wejść, ponieważ energia jest tak pełna i nauczana.

To doświadczenie jest możliwe w klasztorze, ale także w społeczeństwie, jeśli tylko będziemy kontynuować nasze wysiłki. Zwykle nasz umysł męczy się, gdy podążamy za percepcjami zmysłowymi, ale kiedy wracamy do wnętrza, możemy ponownie doświadczyć tej pierwotnej energii w każdym z nas.

Sesshin jest właśnie praktyką dla tego rzeczywistego doświadczenia. W Sogenji siedzimy "złotą godzinę" przez 1,5 godziny. Nie tylko 25 minut, ponieważ to tak naprawdę nie pomaga nam pogłębiać się w ten sposób, gdy nasza świadomość wciąż może wędrować. Kiedy nasze zazen się uspokaja, doświadczana jest ogromna energia, a następnie zmartwienia i lęki rozpraszają się. To daje nam pewności siebie, bez względu na wyzwanie, przed którym stoimy. Prawdziwa pewność siebie rodzi się tylko z rzeczywistego doświadczenia.


Proszę, gdziekolwiek jesteś, kontynuuj swoje wysiłki i pogłębiaj swój stan umysłu. To jest moim wielkim życzeniem.


Due to Roshi's busy schedule this year, we are currently not accepting any new questions at this time

Your question to Harada Roshi

Characters remaining 1000

Please check previous questions before submitting to avoid duplication

Submit question