login

Szczecin

Słowa Roshiego Corona 25

Drodzy,

Czy pracujesz ciężko?W Sogenji robimy sesshin codziennie, siedzimy co najmniej 1-8 godzin dziennie. W ciągu dnia wykonujemy samu i kontynuujemy zazen rano i wieczorem. Oczywiście podczas Osesshin siedzimy 12 godzin dziennie. Raz w miesiącu podczas Osesshin odbywa się teisho i zazen, a podczas miesiąca 2-3 kosesshin. Około 3 tygodnie każdego miesiąca jesteśmy w sesshin. Zwłaszcza teraz każdy może głęboko wejść w trening.

W tej chwili, gdy temperatura rośnie i jest już prawie lato, wskaźnik infekcji zwolni. Najprawdopodobniej w każdym kraj nastanie bardziej swobodna sytuacja. Możliwym jest, że tej jesieni i zimy znów będziemy mieć wirusa. W tej sytuacji nie chodzi tylko o ten moment, ale powinniśmy zastanowić się, jak najlepiej poradzić sobie z wyzwaniami, przed którymi stoimy.

W naszym otoczeniu musimy dbać o zdrowie, to nasza odpowiedzialność. Nasz kraj wprowadził te regulacje, ale nie chodzi tylko o to jak żyjemy na ich podstawie, musimy spojrzeć na wszystko z szerszej perspektywy , właśnie tego musimy się nauczyć jako ludzie.

Budda powiedział: " jesteśmy tym, co myślimy, stając się tym, co myśleliśmy. Podobnie jak koło podążające za wozem ciągnącym wół, smutek podąża za złymi myślami. Jesteśmy tym, co myślimy, stając się tym, co myśleliśmy. Podobnie jak cień, który nigdy nas nie opuszcza, szczęście podąża za czystą myślą."

Mamy to ciało w tej rzeczywistości. To ciało przejmuje stan otoczenia. Czasami może być trudno wiedzieć, jak kontynuować. Wciąż nasze życie trwa, nowe życie rodzi się, wciąż istnieje i ostatecznie znika. Tak wygląda nasze życie. Jednak nasze życie nie istnieje tylko dla jednego pokolenia, ale od narodzin tej planety wpłynęły na nie wszelkie warunki wszechświata. Pojawiło się życie, ludzie ewoluowali i byli w stanie doskonalić swoją mądrość dostosowując się do każdej nowej sytuacji. Właśnie tutaj znajdujemy się znowu, w miejscu w którym nowy świat musi się otworzyć.

Jeśli spojrzymy na to szerzej, nie tylko żyjemy, przez to fizyczne ciało, ale również mądrość przodków żyje w nas. Właśnie na tym powinniśmy się skupić, a my sami musimy to polerować. Tego właśnie Budda nas uczy w słowach powyżej.

Nie możemy utopić się tylko w tej sytuacji, możemy przenikać od przeszłości przez teraźniejszość do przyszłości, z jasnym, czystym i otwartym umysłem. Tutaj musimy pokładać naszą wiarę.

W dawnych czasach mieliśmy Boga, Buddę, ale zamiast patrzeć na to w ten sposób, wszyscy ludzie mogą otworzyć oczy i zobaczyć tę prawdziwą rzeczywistość. Ze wsparciem ludzi, którzy są blisko nas, widzimy, że tylko ogromny mądry umysł może wywołać rewolucję.

To właśnie powiedział Budda, praktykujemy zazen w tym znaczeniu, nie mając nadziei, że zazen nas wyzwoli, ale kiedy nasz umysł się uspokoi, stajemy się umysłem, który przenika wszystkie trzy czasy, który może przekraczać poza czas. Nie chodzi o nasze własne szczęście, ale tylko włączając w to wszystkich, możemy zobaczyć, jak naprawdę powinniśmy żyć, to nasza lekcja tych dni.

Musimy poświęcić ten czas teraz i kilka następnych lat, aby nadal otwierać umysł, aby naprawdę obudzić się w naszym pierwotnym umyśle. Wziąć mądrość starożytnych i bezpośrednio wykorzystać ją dla własnego życia, co te nauki naprawdę oznaczają dla was w waszym życiu? Właśnie nad tym należy się zastanowić.

Wirus koronowy nie jest jedynym powodem, dla którego ludzie chorują. Jest jeszcze wiele innych powodów, w których musimy wspierać chorych i być do dyspozycji dla nich w najlepszy możliwy sposób. W przeciwnym razie będziemy nieodpowiedzialnymi ludźmi.

W tym miejscu Vimalakirti uczy nas, jak możemy wspierać chorego. Monjusri pyta: „Jesteś chory, przychodzimy cię powitać, ale twoja mądrość jest tym, co musimy usłyszeć, jak możemy rzeczywiście spotkać kogoś, kto jest chory?” Vimalakirti odpowiada: „Nigdy nie wiemy, co stanie się dalej na tym świecie, nigdy nie wiemy, co stanie się dalej z naszym ciałem. Ten świat jest w ciągłej zmianie, jesteśmy w ciągłej zmianie, podczas gdy nie możemy żyć wiecznie, podczas gdy w końcu musimy umrzeć. Tego nie można zignorować. Jesteśmy zdrowi i musimy być za to wdzięczni. Musimy również przygotować się na śmierć. Kiedy witamy się z chorym, musimy mieć to na uwadze i w tym czasie nie możemy mówić o rzeczach bez znaczenia."

Tym szerokim stanem umysłu możemy podzielić się z chorym, dając mu poczucie ogromu energii życiowej, która będzie trwała ... nawet jutro. Ten ogromny stan umysłu daje temu drugiemu to poczucie. Nasze życie jest dokładnie takie, jak Budda nauczał w czterech szlachetnych prawdach. Życie to cierpienie, obudźcie się na ten fakt. Nie trwajcie tylko w radości, ale żyjcie w taki sposób, abyście byli stabilni, to jest punkt w którym musimy podjąć wysiłki. Obudź się,to tego że życie jest cierpieniem. Tak właśnie wygląda nasze życie. I wtedy najmniejsza radość jest czymś, za co możemy być bardzo wdzięczni. Nie musimy próbować uciec od cierpienia, ale zwróćmy uwagę jak powinniśmy postrzegać siebie gdy cierpimy? Jak możemy zachować wiarę w siebie, jak możemy mieć nadzieję - to prowadzi nas do mądrości.

Stajemy przed wieloma różnymi sytuacjami, ale samo pojęcie o tym, kim jesteśmy już nam nie pomaga. Zobaczcie raczej, że istniejemy dzięki wielu wokół nas, którzy nas wspierają, stąd rodzi się wdzięczność. Wtedy nasz stan umysłu się poszerza. Stamtąd naturalnie chcemy dotrzeć do innych i ich wspierać.

Proszę, wyciągnijcie rękę do innych, aby oni także mogli się wyzwolić. Oczywiście powstają wszystkie rodzaje myśli, ale dotyczą one tylko zjawiskowego świata i ciągle się zmieniają. To tutaj możemy wykorzystać naszą mądrość, nasze spokojne oko, nie trzeba się tutaj spieszyć, ale trzeba uważać tę mądrość za najcenniejszą. Dzięki tej mądrości można naprawdę spotkać i pozdrowić inną osobę. Nie dając innym bezsensownych zmartwień lub nadziei, ale raczej dając im głęboką mądrość na temat życia, w ten sposób możemy się wspierać innych. Vimalakirti uczy nas, że nie możemy stracić z oczu tego stanu umysłu, w szczególności gdy spotykamy się z innymi osobami.


Due to Roshi's busy schedule this year, we are currently not accepting any new questions at this time

Your question to Harada Roshi

Characters remaining 1000

Please check previous questions before submitting to avoid duplication

Submit question