login

Szczecin

Słowa Roshiego Corona 23

Drodzy,

Wszystkie ograniczenia zostały zniesione w prefekturze Okayama. Nie dotyczy to wszystkich innych prefektur z dużymi miastami i oznacza to, że można się swobodnie poruszać tylko w obrębie prefektury.
Na świecie wciąż jest wielu zarażonych, wielu zmarło z powodu wirusa, ale liczby wydają się zmniejszać, a pandemia dobiega końca.

Jednak nie możemy puścić naszej energii, ponieważ pozwoliłoby to na pomieszanie. Pamiętajmy o ludziach, którzy wciąż znajdują się w sytuacji zamknięcia, potrzebując przestrzegać dystans społeczny, przechodzą trudne chwile. Proszę, utrzymuj swój szeroki i otwarty stan umysłu za najważniejszy.

Vimalakirti jest odwiedzany przez Monjuśriego Bodhisattwę i 84000 bodhisattwów. Przygotował swój pokój, aby każdy mógł się w nim zmieścić, wyjął rzeczy, a jego pokój miał powierzchnię 9 m2. To tam odpoczywał w łóżku. Jest to ten sam rozmiar co sala ceremonii parzenia herbaty w tradycyjny sposób. Niewiele jednak osób uczestniczy w ceremonii parzenia herbaty, tylko kilka osób, aby wspólnie delektować się pyszną filiżanką herbaty. Gospodarz przygotowuje pokój i herbatę zgodnie dostosowując je do gości, którzy mają dołączyć.

Podobnie jak pokój Vimalakirtiego, w herbaciarni nie ma nic więcej. W tokonomie wisi kaligrafia z wypisanymi na niej naukami Buddy. W kominku płonie węgiel drzewny, dając trochę ciepła, woda w czajniku gotuje się i wydaje cichy dźwięk. Pojedynczy kwiat, który ma wkrótce zakwitnąć, zostaje udekorowany w tokonomie, można wyczuć wyśmienity zapach kadzidła. Nie rozmawia się o społeczeństwie, raczej spokojnie cieszy się atmosferą, picia herbaty.

Kiedy ludzie w społeczeństwie to słyszą, może to brzmieć raczej dziwnie. Ale w tym otoczeniu każda osoba może poczuć, że żyje tu i teraz, może doświadczyć własnej energii życiowej. Słowa kaligrafii dają głębszy sens, kwiat, który właśnie się otwiera, ukazuje energię życiową w jej najpełniejszym momencie. Zapach kadzidła oczyszcza umysł, a herbata zwilża gardło. To jest miejsce, w którym żyjemy. Nie przyszliśmy z innego miejsca i nigdzie się nie wybieramy. Żyjemy tu i teraz.

Kiedy Monjusri wszedł do pokoju Vimalakirtiego, powiedział: „Naprawdę twoje miejsce jest wspaniałe. Kiedy wchodzę, nie czuję jakbym wchodził. Kiedy cię spotykam, nie ma dualistycznego poczucia spotkania się z tobą. Doświadczenie ogromnego stanu umysłu jest wszystkim, co istnieje. „Vimalakirti odpowiada:„ To jest mądrość Monjusriego ”.

To jest przebudzenie w Zen. Nie musimy wyobrażać sobie niczego specjalnego w naszej głowie, ale powracamy do prostego doświadczenia energii życiowej. Właśnie wtedy czujemy się wielkimi umysł, możemy pozostać prostymi w sobie. To się nazywa Zen.

Podczas ceremonii parzenia herbaty sala ma powierzchnię 9 m2, może zmieścić około 6 osób na raz, ale kiedy się wymieniają, tysiące osób mogą wejść do herbaciarni i nie czują się ciasno. Co ważne, każda osoba doświadcza tego ogromu umysłu.

Rozejrzyj się po swoim miejscu, czy jest wiele dodatkowych rzeczy? Czy możesz uprościć swoje miejsce, aby we własnym pokoju można było bezpośrednio poczuć własną energię życiową? To jest bardzo ważne.

Kiedy siedzimy w Zendo, czujemy wokół tę ogromną przestrzeń. I siedzimy. Możemy siedzieć tak, jakby cały świat osiadł w naszym umyśle. Nie musisz mieć skomplikowanych myśli o tym, jak nie myśleć, ale naturalnie siedzieć cicho i postrzegać świat jako swój własny umysł. To jest zazen. Ktoś powiedział: „Kiedy nie myślę podczas zazen, jak mogę przejść od tego doświadczenia, aby pomóc innym?” To pytanie pojawia się tylko wtedy, gdy spoglądasz na nie z mentalnego punktu widzenia. Porzuciwszy zewnętrzne myśli, ten oczyszczony umysł zazen działa jak lustro. Żadne idee nie zostają dodane do tego, co odzwierciedlamy, co doświadczamy jako bycie nas samych. Zazen nie polega na siedzeniu i zapominaniu o bólu świata, to nie byłoby prawdziwym zazen. Porzucamy nasze z góry przyjęte idee, a następnie jesteśmy jaśni jak lustro.

Kiedy tak się dzieje, to lustro widzi smutną osobę i odczuwa ten smutek jako swój własny. Radosna osoba sprawia, że ​​jesteśmy radośni, dziecko sprawia, że ​​stajemy się dzieckiem. Kiedy nie trzymamy się pomysłów, stajemy się każdą chwilą, której doświadczamy. Każda chwila jest prawdą. To jest wielka wartość zazen.

W naszym umyśle pozostajemy niewzruszeni, a nasze postrzeganie zmysłów wyraźnie przenika ten świat. Kiedy Budda zobaczył gwiazdę poranną, stał się jednym z nią, w tej porannej gwieździe Budda doświadczył własnej prawdy. Hakuin Zenji usłyszał poranny dzwon jako własną prawdę. Reiun Osho obudził się, gdy zobaczył kwitnący kwiat. Kiedy nie dodajemy do tego mentalnych pomysłów, każde spotkanie jest doświadczaniem prawdy. Tak głęboko możemy postrzegać wszystko.

To jest nasze zazen. Aby powrócić do tego stanu umysłu wolnego od osądów i idei. Herbaciarnia ma powierzchnię 9 m2 i cały wszechświat może się w niej osiedlić. Wszyscy ludzie na tej planecie mogą znaleźć na niej miejsce. Kiedy myślimy o tym mentalnie, to nie działa.

Wykonując pracę-samu , spotykasz zioła, kamień, gałąź, ale jeśli wrzucić  je razem na kupę, staną się śmieciami. Ale jeśli postrzegasz każdego z nich takim, jakim są, możesz dać im życie. Chwast staje się nawozem, tak jak opadłe liście. Kamień można umieścić w oczyszczonym miejscu, piasek może wypełnić małe dziury. Jeśli spoglądasz na nie w ten sposób, w końcu nic już nie zostaje. Jeśli nie widzisz wartości poszczególnych rzeczy, to kończy się górą śmieci.

Nie ma nic dodatkowego, wszystko jest potrzebne. W ten sposób nasz ogromny umysł może ponad przedmioty, wykorzystując naszą mądrość. Zazen nie polega na bezczynnych spekulacjach, ale na faktycznym uruchomieniu tego. Zwróć rzeczy do miejsca, do którego należą. W ten sposób każda rzecz staje się ważna. To mądrość starożytnych, którą studiujemy, i z niej możemy sami dowiedzieć się, jak możemy działać w społeczeństwie. Zazen nie jest jakąś scenerią, ale ucieleśnia moc działania zgodnie z potrzebą. W ten sposób nasze codzienne życie staje się również wyrazem naszego ogromnego umysłu.


Due to Roshi's busy schedule this year, we are currently not accepting any new questions at this time

Your question to Harada Roshi

Characters remaining 1000

Please check previous questions before submitting to avoid duplication

Submit question