login

Szczecin

Słowa Roshiego Corona 21

Drodzy,

Czy wszystko u was w porządku?

Japonia już od miesiąca jest w zawieszeniu i to zostało przedłużone o kolejny miesiąc. Najważniejsze dla nas pytanie brzmi: jak żyjemy, kiedy jesteśmy ograniczeni?

Personel medyczny ciężko pracuje, często na wiele zmian, ponieważ brak jest personelu na pokrycie wszystkich zmian. Jednocześnie w wielu krajach zaczyna brakować odzieży ochronnej. W niektórych szpitalach wydaje się, że sytuacja jest podobna jak na wojnie.

Wzrasta liczba osób popełniających samobójstwo. Takie intensywne czasy, lecz niewiele możemy na to poradzić. Możemy być wdzięczni personelowi medycznemu, możemy wesprzeć, go w jakiś możliwy sposób, aby zatrzymać łańcuchy infekcji. Musimy zdawać sobie sprawę z pracy tych ludzi, którzy opiekują się chorymi.

Istnieje sutra Vimalakirtiego, która dotyczy świeckiej osoby o imieniu Vimalakirti. Był bogaty, a jednocześnie głęboko troszczył się o ludzi, sam Vimalakirti pracował w społeczeństwie dla innych. Jednak w końcu sam zachorował. Budda współczując, że Vimalakirti jest chory, chciał posłać swojego ucznia, aby go pozdrowił. Jednak uczniowie nie czuli, by udać i go pozdrowić. W końcu Monjusri zgodził się odejść.

Kiedy Monjusri wszedł do pokoju, Vimalakirti leżał w łóżku. Monjusri zapytał: Dlaczego zachorowałeś? - Vimalakirti odpowiedział: Nie jestem chory, ale ponieważ wielu w społeczeństwie jest chorych, nie mogę pozostać zdrowym i przyjmuję tę chorobę społeczeństwa.

Tak jak rodzice odczuwają chorobę dziecka jako własną, chcąc, aby dziecko wyzdrowiało, jak najszybciej, podejmują wszelkie wysiłki.

 Vimalakirti powiedział również, że jeśli społeczeństwo jest chore, oczywiście ja też jestem chory. Powiedział: stało się tak, ponieważ martwię się o społeczeństwo. Tak więc nie było wyjścia, ja też zachorowałem. Jeśli choroba społeczeństwa minie, ja również się wyleczę.

To znane słowa Sutry Vimalakirti.

Nie możemy teraz po prostu przyjąć, że mamy się dobrze, że nie jesteśmy chorzy. Ale raczej powinniśmy postrzegać cierpienie innych jako własne. W tej chwili możemy doświadczyć tego, o czym mówił Vimalakirti. Musimy o tym pamiętać.

Budda powiedział: na tym świecie wszystkie miejsca są moim domem. Na tym świecie wszyscy ludzie są moimi dziećmi.

Kiedy nasz umysł zostaje oczyszczony, porzucamy pogląd skoncentrowany na ego, w którym widzimy problem drugiego człowieka jako jego problemy. Kiedy jesteśmy czyści w umyśle, zachowujemy się jak lustro, drugi jest odbiciem w lustrze naszego umysłu, nas samych. Jest to postrzegane jako fakt. Te cierpiące dzieci to ja, moje dzieci. W ten sposób Budda doświadczył świata ze swojego oczyszczonego umysłu.

Musimy oczyścić umysł. Musimy zobaczyć, że to jest rzeczywistość, wszyscy jesteśmy jednym. Potrzebujemy tego prawidłowego sposobu patrzenia na świat. Ustawiając się w ten sposób, wiemy dokładnie, co musimy zrobić. Teraz bardziej niż kiedykolwiek ważne jest, aby znaleźć sposób na życie razem z innymi, ze społeczeństwem.

Tutaj musimy podjąć wysiłki, aby nie pozwolić, aby nasz umysł poruszał się z powodu chciwości, nienawiści i złudzeń, aby nie zagłębiać się w te emocje. Tu i tam ludzie są niespokojni i zestresowani, dochodzi do przestępstw, do wzrostu ich ilości. To nauczanie Vimalakirtiego jest tym, co musimy obecnie chronić.

Kontynuujcie pracę, proszę oczyśćcie swój umysł i wyrównajcie się. Wtedy będziecie wiedzieć, co macie zrobić dalej.

Proszę was wszystkich, proszę, nadal oczyszczajcie swój umysł.


Due to Roshi's busy schedule this year, we are currently not accepting any new questions at this time

Your question to Harada Roshi

Characters remaining 1000

Please check previous questions before submitting to avoid duplication

Submit question