login

Szczecin

Słowa Roshiego Corona 18

Moi drodzy,

Czy pogłębiasz praktykę, nie przerywając wysiłków?

Większość ludzi żyje w ograniczonych okolicznościach, a ponieważ sytuacja finansowa wielu również ulega zmianie, rośnie lęk.

Kiedy uczy się zazen, uczymy się, jak oddychać naszym brzuchem. Kiedy wdychamy, nasz brzuch porusza się do przodu, a kiedy wydychamy, staje się płaski. Podczas wdechu przepona przesuwa się w dół, w ten sposób nasz brzuch staje się zaokrąglony, podczas gdy podczas wydechu przepona przesuwa się w górę, a brzuch staje się płaski.

Chodzimy z rękami poruszającymi się z boku ciała. W ten sposób możemy zachować równowagę podczas chodzenia. Jeśli oddychamy z naszego tanden, ta równowaga jest utrzymywana naturalnie. Dziecko oddycha tanden. Kiedy dziecko jest głodne i płacze, ten ogromny głos, dochodzi z tanden. Nawet gdy dziecko się uśmiecha, robi to całym ciałem, ale używa wdechu, a podczas wydechu płacze. Niemowlaka nie trzeba uczyć oddychania, robi to naturalnie. Nie myśląc o tym, używając całego ciała. Od urodzenia wszyscy oddychamy tanden.

W medycynie azjatyckiej wygląda to tak, jakbyśmy byli dwiema istotami: górna część ciała z głową otrzymującą informacje z zewnątrz, która stała się centralna w naszym współczesnym świecie. Wszystkie percepcje zmysłów, a także zdolność myślenia są w naszej głowie. Możliwość kontaktu ze światem na zewnątrz. Ręce również sięgają po rzeczy na zewnątrz nas.

Następnie mamy "dolne ciało", i tę istotę, która jest wyśrodkowana w naszym podbrzuszu, w naszym tanden. Ma stopy stojące na ziemi, a tanden jest centrum energii życiowej.

Tworzymy te dwie istoty, te dwa aspekty. Jednak większą wagę przywiązujemy do gromadzenia informacji z zewnątrz. Nasza energia wzrosła w naszej głowie, a nasz brzuch wpadł w naszą nieświadomość. Zwykle jesteśmy w stanie utrzymać równowagę, ale zdarzają się takie chwile, kiedy odczuwamy dużą presję, nie możemy utrzymać równowagi i stajemy się jeszcze bardziej niespokojni.

Od urodzenia nie tylko gromadzimy wiele danych, ale także nierozstrzygnięte uczucia gniewu, chciwości, nienawiści, zazdrości, smutku - one zawsze są z nami. Chociaż mamy ciepłe i otwarte serce, to jednak po prostu nie działa. To jest dzisiejsza choroba, energia jest zbyt wysoko i nie schodzi do naszego brzucha.

Dostrzeżmy zatem wyraźnie, co jest dla nas obecnie najważniejsze: aby poczuć, nauczyć się pełnej energii w naszym brzuchu, która wspiera nas w trudnych chwilach. Proszę wydłużyć wydech, a tam właśnie wzmocniona zostaje wewnętrzna równowaga. Nasza esencja znów staje się głęboka i stabilna. To oddychanie, które wykonywaliśmy, kiedy byliśmy mali, teraz musimy po prostu wrócić do niego - do naszej bazy. Zbierania naszej energii w Tanden. Kiedy nosimy coś ciężkiego, możemy poczuć naszą tanden, kiedy również siedzimy i poruszamy się, również. W tych trudnych czasach musimy podjąć jeszcze więcej wysiłków, aby się w nim osadzić.


Due to Roshi's busy schedule this year, we are currently not accepting any new questions at this time

Your question to Harada Roshi

Characters remaining 1000

Please check previous questions before submitting to avoid duplication

Submit question