login

Szczecin

Słowa Roshiego Corona 17

Moi drodzy,

Czy oddychacie głęboko? We wszystkich otrzymywanych informacjach koniec ograniczeń nie jest jeszcze widoczny. Rosną niepokoje. Na szczęście w Sogenji 27 osób praktykuje Osesshin, powietrze w zendo jest ostre i rzeźkie. Ludzie tutaj są świadomi sytuacji na świecie. Dlatego wykorzystują tę szansę, by usiąść z jeszcze większą determinacją. Wydychając do ostatniego punktu oddechu, nie robiąc przerwy między oddechami, każda chwila umysłu, jak to napisano w Enmei Jikko Kannongyo, zaczyna się łączyć z następną chwilą umysłu i żadne luki nie są możliwe.

Kiedy tego doświadczamy, powietrze wokół nas staje się ostre. Wpływamy na innych przez aurę, powietrze wokół nas i na odwrót, wpływa na nas powietrze innych. Doświadczając tego, nasze zazen ożywa. Widzę ludzi na Sanzen i bardzo to czuję. W ten sposób możemy tego doświadczyć, wykorzystując oddech, aby pogłębić się nawet w momentach gdy siedzimy sami i nie ma innych, którzy nas wspierają, siedząc razem. Chciałbym was wszystkich prosić o wydech do samego końca oddechu. Nie kierujcie się żadnymi ideami i myślami. W ten sposób rozwija się jasny stan umysłu.

W ten sposób również pobudzamy nasz przepływ krwi, zwłaszcza krwi docierającej do naszego mózgu, poprzez wydech do ostatniego punktu oddechu, nawet ćwicząc to przez zaledwie dziesięć minut, nasza głowa staje się jasna i czysta. Nasz stan umysłu staje się głęboki i spokojny. Zewnętrzne wyzwania mogą istnieć, ale nie wpływają na nasze najgłębsze centrum.

Wydychaj do ostatniego punktu, nie robiąc przerwy, jak jaja ryb leżące jedno na drugim, jeśli będziemy kontynuować w ten sposób, poczujemy się najbardziej uspokojeni w naszym stanie umysłu. To odświeży naszą mądrość i pozwoli nam wzrastać. To fizyczny aspekt oddychania, ale z nim nasza rzeczywista esencja staje się coraz bardziej czysta. Z nią nasza percepcja jest ostra i trafiająca w sendo. To ważne, w jaki sposób prawidłowo korzystamy z oddychania i w pełni wykorzystujemy naszą zdolność, którą posiadamy od samego początku.

Kontynuując oddychanie, nie potykamy się, nie upuszczamy rzeczy, ponieważ nasz mózg i nerwy są ożywione. Każdy oddech wspiera nasze zdrowie i stabilny stan umysłu, a także rozjaśnia naszą mądrość. Codzienna praktyka jest ważna.

Istnieją dwa rodzaje wydechu, wcześniej to wyjaśniłem. Jeden długi oddech lub wiele krótkich wydechów następujących bezpośrednio po sobie. Jak bambus ma segmenty i jeśli chcemy zrobić dziurę przez jego pień, musimy naciskać w kółko, aby przebić się przez każą przegrodę. Nasz wydech zawsze powinien wychodzić z tanden i gromadzić energię.

Teraz na całym świecie ludzie nie mogą już znieść presji, z tego powodu powstaje dużo problemów w wielu społeczeństwach. Jasne widzenie zostało utracone. Użyjcie oddechu, aby ponownie oczyścić umysł i zachować zdrowie w ciele i umyśle.


Due to Roshi's busy schedule this year, we are currently not accepting any new questions at this time

Your question to Harada Roshi

Characters remaining 1000

Please check previous questions before submitting to avoid duplication

Submit question