login

Szczecin

Słowa Roshiego Corona 16

Moi Drodzy,

Czy codzienne zazen jest najważniejsze?

W Sogenji jest teraz 27 osób, które codziennie wykonują zazen i kontynuują sesshin po sesshin. Życzę wszystkim, aby doświadczyli tego rodzaju pełnej energii w pewnym momencie swojego życia.

Wiele osób jest zarażonych wirusem, wiele osób zmarło z powodu wirusa, wiele krajów nałożyło ograniczenia na mieszkańców swojego kraju, nie zezwalając im na swobodne przemieszczanie się, aby zapobiec rozprzestrzenianiu się wirusa. Ludzie, którzy utknęli w domu, lęk, niepewność i frustracja muszą być na wysokim poziomie. Zwłaszcza teraz musimy usiąść i uspokoić umysł.

W V wieku w Japonii był cesarz Tenmu Tenno, a jedna piąta ludności zmarła. Cesarz pomyślał: „Mogło to wydarzyć tylko dlatego, że nasz umysł jest skalany. Musimy oczyścić umysł. ” Sam cesarz wszedł przede wszystkim w praktykę oczyszczenia, a jego lud poszedł za nim.

Widzimy, słyszymy, wąchamy, smakujemy i dotykamy - zmysły przestają działać, gdy nasz umysł nie jest czysty. Potem może nastąpić wiele błędów. Dlatego musimy oczyścić umysł. Czytając imię Buddy, nasze usta są oczyszczone. Wykonując pokłony, nasze ciało zostaje oczyszczone. Nie mówić w sposób niejasny, nie plotkować, nie mówić różnych rzeczy różnym ludziom. Musimy oczyścić oczy i uszy i znów być otwarci i prości w naszych umysłach. I tylko stamtąd może pojawić się nowy sposób życia.

W dzisiejszych czasach wszyscy topią się w wiadomościach o wirusie korony, które na pewno dobiegną końca. Ale jak powinniśmy żyć? Jak powinniśmy kontynuować? To ma dla nas ogromne znaczenie. Jeśli nie możemy skupić się na tych kluczowych pytaniach, po prostu będziemy czyli się zirytowani. To doświadczenie pozwala nam teraz zastanowić się, jak żyliśmy do tej pory, wszystko staje się oczywiste w trudnych czasach. I jak powinniśmy kontynuować? W ten sposób wyzwania pomagają nam przekazywać mądrość.

Większość ludzi może martwić się o swoją sytuację finansową, ale jeśli szukamy tylko sposobu, jak możemy być komfortowi finansowo, to o co chodzi z tym czasem przebudzenia?

To, co zrobiliśmy w przeszłości, wiemy o tym najlepiej dla siebie. Co było dobre, a co złe, jeśli jesteśmy spokojni, widzimy to wyraźnie. Tutaj musimy oczyszczać nasz umysł, usta, nasze ciało. Musimy pokutować w niustannie.

W czasach przeciwności losu, chorób i klęsk żywiołowych, a także w ostatnim miesiącu roku, skrucha jest uważana za najistotniejszą w Japonii. W grudniu czynimy refleksję się nad naszymi czynami roku by odświeżonym i oczyszczonym wejść do nowego roku. Z takiego podejścia można zacząć coś nowego.

W dzisiejszych czasach tradycja ta została zatracona, a troska dotyczy bardziej osobistego dobra niż narodu. Cokolwiek dzieje się na świecie, nie wynika z tego, że Bóg czyni dobro lub zło, ale jest dziełem ludzkości. Ludzie stworzyli wiele problemów i dlatego powinniśmy podejmować wysiłki i wyrażać żal. Ale nie tylko w formie pokuty, ale wybór najbardziej bezpośredniego sposobu oczyszczenia naszego umysłu - praktyki zazen.

Zazen polega nie tylko na uspokojeniu umysłu, ale kiedy nasz umysł jest spokojny, wtedy powstaje nasza prawdziwa mądrość. Uczucia chciwości, nienawiści i złudzenia powodują zamieszanie i życie oparte na ego. Jeśli nasz umysł jest spokojny, ta pierwotna mądrość może świecić. Praktykujemy zazen i coraz bardziej ten pierwotny umysł, natura Buddy, zaczyna świecić.

Spójrz na tę rzeczywistość w społeczeństwie spokojnymi oczami. Jednak nie bój się, raczej zobacz, co stworzyliśmy, postrzegaj to jako swoją własną odpowiedzialność i zastanów się, jak będziesz żyć po czasach korony. Na tej podstawie możesz teraz pracować.

Praktykowanie zazen, oczyszczanie wszystkich złudzeń i kurzu, jest teraz ważnym punktem naszej praktyki. Skorzystaj teraz z tej okazji i doświadcz żywego zazen, to moje najgłębsze życzenie.


Due to Roshi's busy schedule this year, we are currently not accepting any new questions at this time

Your question to Harada Roshi

Characters remaining 1000

Please check previous questions before submitting to avoid duplication

Submit question