login

Szczecin

Słowa Roshiego Corona 15

Moi drodzy,

Czy gromadzicie swoją energię w Tanden?

„To pole eliksiru, położone w morzu energii życiowej, dolnej części pleców i nóg, podeszew stóp - to wszystko moja prawdziwa i pierwonta twarz. Jak ta pierwonta twarz może mieć dziury w nosie?
To pole eliksiru, położone w morzu energii życiowej, dolnej części pleców i nóg, podeszew stóp - To wszystko jest domem i rodzimym miejscem mojej pierwotnej istoty. Jakie inforacje lub wieści mogą pochodzić z tego rodzimego miejsca? To pole eliksiru, położone w morzu energii życiowej, dolnej części pleców i nóg, podeszew stóp - To cała czysta kraina mojego umysłu. Jak cuda tej czystej krainy mogły istnieć poza moim umysłem? To pole eliksiru, położone w morzu energii witalnej - To wszystko sam Budda Amida. Jak Budda Amida mógł głosić Dharmę niezależnie od tego ja?"

(autor: Hakuin Zenji)

Najważniejsze jest zebranie energii w tanden, a zwłaszcza w takich czasach jak te, jej gromadzenie.

Student Baso Doitsu Zenji  przekazem Dharmy o imieniu Kiso Jijo Zenji, przyszedł ze swojego pokoju do kuchni, w której mnisi obracali młyn kamienny, Kiso zapytał ich: „co robicie?” Widać było, co robią. Wciąż pytał. Mnisi odpowiadają: „Mielimy białą fasolę i wytwarzamy mąkę fasolową. Mielimy ryż, aby uzyskać mąkę ryżową. Mielimy pszenicę, aby uzyskać mąkę pszenną - i dzięki temu gotujemy. ” Kiso Osho odpowiedział: „Świetna robota! Podczas przenoszenia kamieni trących nie poruszajcie środkowym drążkiem. ”

Kamienny młyn składa się z kamienia na dole i drugiego na górze, a w środkowej części umieszcza się kij, tak aby górny kamień mógł dobrze poruszać się nad dolnym kamienie, który pozostaje nieruchomy. Górny kamień można obracać tylko dlatego, że jest ten środkowy drążek.

Podobnie jak poruszający się kamień mielący, naturalne jest, że poruszamy się wraz z wydarzeniami na świecie. Poruszanie się wraz z naszą pracą, ze spotkaniami w naszym sąsiedztwie, ze spotkaniami rodziny. Wszystkie różne spotkania są naszym codziennym życiem. Jeśli jednak zostaniemy przez nie wytrąceni z równowagi i stracimy centrum, stanie się to dużym problemem. W końcu nie będziemy wiedzieć już, gdzie stoimy, ani jak się uspokoić.

Taka jest nasza obecna sytuacja na świecie, wirus korony nakłada na nas tyle ograniczeń. Jesteśmy zaniepokojeni i zdezorientowani. Właśnie na to wskazywał Kiso Osho. Nigdy nie wiemy, co nastąpi, ale jeśli poruszą nas zmiany, stracimy nasze centrum. Nie możemy stracić spokoju umysłu, ale musimy zachować nasze jasne widzenie, w przeciwnym razie wpadniemy w ogromne pomieszanie.

Proszę w codziennym życiu nie traćcie centrum. Najważniejsza jest zrównoważona i skoncentrowana esencja.


Due to Roshi's busy schedule this year, we are currently not accepting any new questions at this time

Your question to Harada Roshi

Characters remaining 1000

Please check previous questions before submitting to avoid duplication

Submit question