login

Szczecin

Słowa Roshiego Corona 14

Droga Sangho,

Czy wszystko w porządku?

Unmon Daishi zapytał kiedyś swoich uczniów: „Nie mówcie o dniach sprzed 15-go, ale powiedzcie coś o dniach po 15-tym”. Były różne odpowiedzi, ale Unmon Daishi nie był przez nie usatysfakcjonowany. Został więc poproszony o poinformowanie wszystkich o swojej odpowiedzi, aby mogli uczyć się z jego mądrości. Unmon następnie powiedział słynne słowa: „Każdy dzień to dobry dzień”. Jeśli dobrze znasz tę historię, dobrze znasz jej istotę. Nie trzeba wyjaśniać tych słów.

Na tym świecie mamy teraz problem z wirusem korony, który na pewno dobiegnie końca. Jeśli odczuwasz ulgę, że ten trudny czas się skończy i odpoczniesz, to po co jest to doświadczenie?

Ekonomia, polityka - wszystko dotyczy tylko tej sytuacji, na którą wpływa wirus. Ciężar jest sytuacji odczuwany jako trudny. Studenci Zen nie zważają na to, ale patrzą jak żyć po zakończeniu pandemii, jak możemy wspierać innych, jak prowadzić innych? Musimy na to spojrzeć, bo inaczej to doświadczenie zostanie zmarnowane.

W trudnych czasach wykorzystujemy szansę i wykorzystujemy ją do przebudzenia. Polerujemy naszą mądrość.

Tego rodzaju sytuacja nie zdarza się często. Nikt tego nie chciał, ale skoro się pojawiła, jak możemy dać jej życie? To jest oko zen.

Unmon Daishi zapytał: „Nie zapytam cię przed piętnastym, o to, co minęło. Ale jak teraz wygląda twój stan umysłu? Jak mierzysz się z tą rzeczywistością? ”

Ta sytuacja nas nie porusza, ale musimy wiedzieć, jak możemy zmienić naszą koncentrację na coś szerszego. W przeciwnym razie praktykujemy zazen i nie możemy dać mu życia, tak jakbyśmy praktykowali martwą formę zazen. To niczemu nie pomaga.

Proszę uważnie przyjrzeć się szansie, którą otrzymaliśmy, proszę przebijajcie się głębiej w to miejsce, do którego wcześniej nie mogliście dotrzeć. Uważaj ten czas za najważniejszy.

Żyjąc z nałożonymi na nas ograniczeniami, jest to teraz szansa na pogłębienie naszej esencji. Mając zbyt wiele obowiązków i uwolniwszy się od nich, mamy szansę zanurzyć się głębiej. Teraz możemy się przebudzić, musimy podjąć wysiłki.

Obecnie w Sogenji jest 25 osób. Z dnia na dzień esencja staje się coraz ostrzejsza, szczególnie ci początkujący stawiają swoje życie na krawędzi. Aby przebudzili się w swoim prawdziwym umyśle, abyście wszyscy przebudzili się w tym prawdziwym umyśle, aby zdać sobie z tego sprawę, po to się narodziliśmy. To jest nasza wartość, nasza prawdziwa wartość, proszę, wszyscy używajcie swojej energii i wchodźcie głęboko w to miejsce, do którego zawsze chcieliście dotrzeć. To jest moje wielkie życzenie.


Due to Roshi's busy schedule this year, we are currently not accepting any new questions at this time

Your question to Harada Roshi

Characters remaining 1000

Please check previous questions before submitting to avoid duplication

Submit question