login

Szczecin

Słowa Roshiego Corona 12

Moi drodzy,

Czy pogłębiacie swoje zazen?

W moim klasztorze są 22 osoby z 13 różnych narodów. Praktykują jedno sesshin po drugim. Oczywiście siedzę razem ze wszystkimi w Zendo.

Sytuacja koronawirusa powoduje poczucie niepewności u wielu ludzi w różnych krajach, nie wolno gromadzić się w grupach, takie są instrukcje. Tutaj w Sogenji siedzimy w zendo przy otwartych oknach zachowujemy 1 m odległości między sobą w zendo. Tak daleko się odsuwamy, a następnie zbieramy każdy oddech w brzuch, powoli pozwalając naszej esencji dojrzewać. Nam również nie wolno wychodzić, ale tak naprawdę nie ma potrzeby wychodzenia, ponieważ jesteśmy w sesshin, nasze zazen może się jeszcze bardziej rozwinąć.

Na szczęście nie mogę teraz wyjechać za granicę, dlatego jestem tu od rana do wieczora dając sanzen  i mogę sprawdzać esencję każdego. Oczywiście szkolenie to jest możliwe nie tylko w takiej sytuacji. Tak powinno być. Przy tak wielu złych wieściach z zewnątrz decydujemy się na głęboką praktykę, to ważne. To tak, jakby sytuacja zewnętrzna pomagała nam pogłębiać się jeszcze bardziej.

Dlaczego praktykujemy zazen? Musimy sami tego doświadczyć.

Z punktu tradycyjnej medycyny azjatyckiej, istnieje Genki, źródło wszelkiej energii wszechświata. Dopóki żyjemy, musimy jeść, pić wodę i oddychać powietrzem. Aby nasze ciało mogło żyć, otrzymujemy pożywienie, wodę i powietrze z zewnątrz i wchłaniamy je. Nasze 6 trylionów komórek otrzymuje tlen, to właśnie wspiera nasze ciało. Tak długo, jak mamy ciało, musimy dawać tę energię każdej części ciała. To nas ponownie odświeżya. Jedzenie i woda to energia yin, podczas gdy nasza energia to energia yang. Nasz brzuch jest centrum tej energii. Od czasu, gdy chodziliśmy na czterech nogach, aż do teraz, kiedy ewoluowaliśmy do chodzenia na dwóch nogach, struktura naszego ciała się nie zmieniła. Zwierzęta kopią tylnymi nogami, podczas gdy przednie nogi chwytają i trzymają, to energia życiowa. Umiejętność kopania oznacza, że ​​nasz brzuch działa dobrze.

Brzuch daje nam energię życiową i cel. Kiedy jesteśmy zbyt zaangażowani na zewnątrz energia , która powinna gromadzić się w naszym brzuchu, jest zużywana na zewnątrz. Ta energia wymyka się i pozwala zwiększyć nasz niepokój.

Im silniejszy wydech, tym bardziej wibruje krążenie krwi w naszym ciele. Jeśli ten niski poziom nie jest wibrujący, energia może łatwiej przestać płynać. Cały czas pracujemy nad wydłużeniem oddechu, co w zamian daje nam więcej energii. Na tym koncentrujemy się nie tylko podczas siedzenia, ale także podczas chodzenia i pracy, tak jakby balon był cały czas pomowany. Jeśli rzeczywiście możemy to poczuć, to bez względu na to, co wpływa na nas z zewnątrz, nie dajemy się wciągnąć, nie ignorując sytuacji. Jesteśmy w stanie pozostać w centrum, to jest ważny punkt.

Podczas zazen gramoadzimy energię, która wciąż wymyka się, abyśmy mogli czuć naszą esencję. Kiedy nosimy wiadro z wodą, cokolwiek robimy, wywieramy nacisk na brzuch, a także idąc, z każdym krokiem możemy zgromadzić jeszcze więcej energii w naszym centrum. Jeśli będziemy skupiać się na tym codziennie, nawet jeśli w pobliżu znajduje się wirus korony i tak wiele osób jest zarażonych, kilka procent poważnie zachoruje, ale większość ludzi tego nie zrobi. Liczba zarażonych osób jest wysoka, ale faktycznie zdrowa osoba nie będzie pod ich wpływem. Nie dajcie się zwieść liczbom, nie dajcie się zwieść tylu wiadomościom. Oczywiście musicie przestrzegać instrukcji. I wspierać własne zdrowie, nie udając się do miejsc o złym przepływie powietrza, w którym gromadzi się wiele osób, nie róbcie niepotrzebnych rzeczy. Jednak ci, którzy zakzeni zostaną wirusem, dostaną go. Patrząc na to w ten sposób, musimy mieć silniejszą esencję. Nie dać zmylić się z informacjom, ale nieustannie pogłębiać naszą esencję.

Proszę, nie praktykuj zazen formy, ale zazen esencji. Wszyscy będą o tym wiedzieli, jeśli będziemy w naszym centrum, bez względu na to, jakie wiadomości dotrą do nas, będziemy mogli je przyjąć z czystym i spokojnym umysłem. Teraz jest czas, kiedy musimy pozostać skoncentrowani w sobie, aby niczego się nie zatrzymywać. Aby móc stawić czoła obecnej sytuacji, musimy być jeszcze bardziej skoncentrowani. Chciałbym was wszystkich prosić o dalsze wysiłki.


Due to Roshi's busy schedule this year, we are currently not accepting any new questions at this time

Your question to Harada Roshi

Characters remaining 1000

Please check previous questions before submitting to avoid duplication

Submit question