login

Szczecin

Słowa Roshiego Corona 11

Moi Drodzy,


Czy codziennie praktykujecie zazen, czy jest ono ważną częścią swojego życia?

Zazen nie jest tylko formą siedzenia zazen, ale wszystko co robimy w ciągu dnia jest zazen. Od czasów Buddy naucza się go w ten sposób. Siedząc to zen, stojąc to zen, wszystkie pięć pozycji ciała podczas dnia są zazen.

Po przebudzeniu Buddy przez 49 lat bez odpoczynku nauczał swoich uczniów. Bodhidharuma w wieku 140 lat wyjechał do Chin. Pradawni nie milcząc ani przez chwilę, przekazali swoje doświadczenia społeczeństwu. Nie tylko siedząc zazen, kiedy było to potrzebne, ale również trenując cały dzień. Nie tracąc stanu Zazen w naszym codziennym życiu, gdyż nie tak na to patrzy Zen. Zen traktuje każdą chwilę twojego dnia jako swoje zazen. W tym celu musimy dobrze poznać nasze centrum, a następnie nie tracić tego centrum, tak jak kręcący się bączek. Kiedy est dobrze wyważony w jednym punkcie, może się swobodnie poruszać we wszystkich kierunkach.

To samo dotyczy nas. Kiedy mamy wiele obcych myśli, tracimy stan naturalnego płynięcia naszego umysłu. To się nazywa pomieszanie.

Siedzenie zazen, mówienie lub milczenie - to także zazen. Możemy wykonywać wszystkie rodzaje pracy, pozostając w centrum umysłu od rana do wieczora, nie tracąc centrum, nie zatrzymując się nigdzie. Nasze ciało następnie reaguje i działa odpowiednio do każdej sytuacji. To się nazywa Zen. Jeśli myślimy, że tu chodzi o siedzenie, wtedy gdy tylko się poruszamy, łatwo tracimy naszą esencję. Możemy siedzieć w ciszy, ale gdy tylko się poruszamy i otaczają nas zewnętrzne wrażenia, gdy wpadamy w wewnętrzny hałas, nie jest to zen.

Po prostu siedzimy, aby doświadczyć podstawy naszego umysłu.

„Praktyka w codziennej pracy warta jest 10000 razy więcej niż siedzące zazen". Zazen to nie tylko siedzenie, gdy pracujemy, nie możemy tracić centrum - to jest zen. Nie tylko w Zendo, ale w naszym codziennym życiu, nie tkwiącym w żadnej formie, kiedy jesteśmy w społeczeństwie, nie powinniśmy tracić tego centralnego punktu. Uważaj to za bardzo ważne. I sprawdź sam, jak żywe jest twoje zazen.

W życiu codziennym ważne jest pozostawanie w centrum.

To jak śpimy w nocy, rozpoczyna nasz dzień. To, w jaki sposób śpimy, wpływa na nas. Kiedy kładziemy się spać, powinniśmy być w wielkim ekspansywnym stanie umysłu, twarzą do góry, nogami nieco rozstawionymi, czując się tak, jakby obejmował nas ten wielki wszechświat. Właśnie wtedy, gdy nasza matka trzymała nas w ramionach, gdy byliśmy mali, kiedy mogliśmy całkowicie zawierzyć byciu trzymanym, z tym wielkim uczuciem możemy zasnąć. Nie zmuszając się do snu, ale z naturalnym uczuciem, nie ciągnąc za sobą tego, co wydarzyło się w ciągu dnia, ani nie będąc tak wyczerpanym, że po prostu zasypiamy, ale z wielkim uczuciem, ogromnym stanem umysłu możemy głęboko odpocząć. Jest to nawyk naszego codziennego życia, który możemy ćwiczyć. Jak zasypiamy, sami wiemy to najlepiej i musimy przyjrzeć się temu uważnie. Ogromny i całkowicie powierzający, taki powinien być nasz stan umysłu. Nie bądź wobec siebie złośliwy i krytyczny, nie osądzaj siebie, ale po prostu zaufaj. Podczas zasypiania nie trzeba o niczym myśleć.

Jeśli wciągniemy w sen myśli i emocje dnia, wyrządzamy ogromne szkody naszemu umysłowi. Tego nie powinniśmy robić. Gdy będziemy to robili, nie będziemy budzili się z dobrym samopoczuciem. Możemy to sprawdzić, kiedy się obudzimy. Jeśli jesteśmy w stanie szybko się obudzić, czując się jasno i czysto, to pokazuje nam, że właściwie zasnęliśmy. Jeśli chcesz obudzić się odświeżony, zwróć uwagę na to jak zasypiasz.

Nie ciągnij za sobą wydarzeń dnia, myśli i emocji we śnie. To jest ważny punkt zazen. Jeśli obudzimy się odświeżeni, nasz dzień będzie trwał w tym stanie i będziemy mogli reagować na wszytko co przychodzi w jasny sposób. To, jak śpimy w nocy, pokazuje nam, jak dajemy życie naszemu zazen.

Proszę przyjrzeć się temu uważnie. Nie chodzi o to, aby starać się tylko siedzieć, nie powinniśmy też próbować nie myśleć, ale ogrom umysłu jest tym, czego musimy doświadczyć.

Proszę , jakakolwiek zdarzy się sytuacja w społeczeństwie, nie pozwólcie, aby wpływało to na wasz stan umysłu.


Due to Roshi's busy schedule this year, we are currently not accepting any new questions at this time

Your question to Harada Roshi

Characters remaining 1000

Please check previous questions before submitting to avoid duplication

Submit question