login

Szczecin

Słowa Roshiego

W świecie na zewnątrz dzieje się wiele skomplikowanych, hałaśliwych sytuacji, z którymi nie radzą sobie dobrze politycy naszych krajów, wywołując coraz większy strach i niepokój o zjawiska pojawiające się na całej planecie w tym czasie z powodu korona-wirusa.

Istnieją wszelkiego rodzaju teorie, od jednej skrajności do drugiej, poglądy przedszkolne, że jesteśmy karani przez jakąś diabelską energię, która oddziałuje na nas, wywołując tę ​​chorobę. Animalistyczny sposób patrzenia na rzeczy, takie jak trzęsienia ziemi i kryzysy. Poglądy, że burze, powodzie są karami pewnego rodzaju nieżyczliwego Boga - to jest podstawowa szkoła świata religijnego. Jesteśmy w stanie uzyskać obiektywny obraz tego, co się tutaj dzieje, ale nawet gdy korzystamy z nauki, wciąż mamy tylko pewne wymierne informacje bez mądrości, jak radzić sobie z tymi wymierzonymi rzeczami. Jest to myślenie na poziomie szkoły średniej. Dowody, które znajdujemy za pomocą nauki, działając w strachu, zamykamy szkoły, odwołujemy działania. Młodzi ludzie w trakcie edukacji z powodu strachu przed osobami starszymi i ich poglądami, obawami materialnymi, problemami ekonomicznymi i ideami, które nie mają prawdziwej treści, kończą w miejscu gdzie wszyscy w społeczeństwie są zdezorientowani i zmuszeni do życia w określony sposób, z powodu tego braku głębszego zrozumienia. Jest to umysł niedojrzałości, podejmujący decyzje z niemądrego punktu, rządzący się strachem i myślą, że coś dzieje się poza naszą kontrolą i dlatego próbujący na siłę to kontrolować kosztem presji kolejnych idei, które są nieistotne.

Musimy wyjść ponad to, aby przekonać się, jak najrozsądniej poradzić sobie z tą sytuacją. Ale w tym celu każda osoba musiałaby wziąć pod uwagę to, co się dzieje i być w stanie wykorzystać swój własny stan umysł, by w swojej sytuacji sobie z tym poradzić. Rządy niestety są tak zatroskane ekonomicznymi i materialnymi aspektami, że nie kierują ludźmi i nie wskazują im, jak postrzegać tę sytuację od wewnątrz, by zwiększyć naszą mądrość dzięki prawdziwemu zrozumieniu jak poradzić sobie z takim wyzwaniem.

Tego całkowicie brakuje. Widzenia naszej głębszej natury, byśmy mogli sobie z tym poradzić. Każdy problem musimy to zobaczyć na własne oczy. W tak trudnym czasie nie poddawać się całkowitemu strachowi i histerii, ale zobaczyć głęboko w sobie, jaki jest najlepszy sposób na poszanowanie i działanie w takiej sytuacji dla dobra wszystkich.

Mamy wielkich starożytnych, Buddę, Sokratesa, Konfucjusza, Chrystusa, który nauczył nas ścieżki do urzeczywistnienia prawdy. Jednak nie ubezwłasnowolniając nas, nie zatrzymując nas na idei religii. Patrząc głęboko w siebie, kim jesteśmy jako ludzie? W co możemy wierzyć? W tych trudnych czasach, w co możemy wierzyć? Jeśli naprawdę masz wiarę, dlaczego pojawia się panika której następstwem jest wykupienie całego papieru toaletowego? Nie marnuj swojego czasu bezsensownie, ale raczej wykorzystaj go, aby zagłębić się jeszcze głębiej, by zrozumieć prawdę. Jest tylko JEDNA PRAWDA!

Na tym świecie zapytano Konfucjusza, czego potrzebujemy, aby przeżyć? Konfucjusz powiedział: wojsko, jedzenie i wiarę. Uczeń kontynuował: a gdybyśmy mieli wybrać tylko dwie rzeczy? A Konfucjusz odpowiedział: Wtedy nie wziąłbym wojska, a jedynie jedzenie i wiarę. Jeśli jest wystarczającej ilości jedzenia, nie powstanie zamieszanie. Uczeń zapytał dalej: a gdybyś mógł mieć tylko jedną rzecz, co by to było? A Konfucjusz odpowiedział: Nawet jeśli nie mamy jedzenia, możemy przez chwilę dzielić się resztkami, ale jeśli nie będziemy mieli wiary, kraj się rozpadnie. Wszyscy będą pomieszani i zaczną niszczyć się nawzajem. Jeśli nie ma wiary, nie przetrwamy nawet jednego dnia. W ten sposób Konfucjusz wyraźnie to przedstawił.

Czym jest ta wiara? Jakieś wyobrażenie w głowie? ta wewnętrzna całkowicie niewzruszona wiara musi zostać urzeczywistniona. Czy wszyscy to mają? Czy wszyscy siedzą z taką intensywnością?

Prawdy nie można znaleźć w słowach pozostawionych przez Buddę czy innych mędrców. Te słowa wskazują tylko na tę prawdę, którą wszyscy mamy w sobie. Słowa Buddy, Chrystusa lub Konfucjusza wskazują na tę prawdę, którą wszyscy mamy w sobie. Musimy się do tego przebudzić.

Zazen nie polega na znoszeniu sytuacji, przeziębienia i bólu nóg, ale służy doświadczeniu właśnie tej absolutnej prawdy.

Shinran Shonin pochodzi ze szkoły Jodoshinshu, która wydaje się być szkołą modlącą się do czegoś na zewnątrz, ale ta szkoła również wyszła z przebudzenia Buddy. Amida otworzył nam drogę do doświadczenia prawdy. Dla kogo? Tylko dla nas. Być w stanie żyć w ten sposób jest właśnie doświadczaniem religii. Shinran powiedział: Jeśli recytacja imienia Amidy jest przyczyną dla mnie, by pójść do nieba lub tego, aby spaść do piekła, nie wątpię, że mój nauczyciel prowadził mnie dobrze.

Czy mamy tę determinację? Musimy wyraźnie na to spojrzeć, religia nie jest formą, w której chodzi o zysk materialny czy ekonomiczny. Rodzaj pewności na drodze praktyki musi być taki, że nawet gdybyśmy stracili życie, pozostajemy niewzruszeni w tej wierze. Dlaczego żyjemy? Tylko z pewnym rodzajem determinacji prawda urzeczywistni się w naszym życiu. Nie tylko przeżywanie egzystencji, czerpiąc z życia aż do śmierci i na tym kończąc. To jest smutne ! Nawet życie karalucha jest lepsze niż takie życie. Jeśli tego nie rozumiesz, to dziwne. Nie praktykujemy, aby studiować religię, nie praktykujemy, aby brać udział w zawodach wytrzymałościowych.

Zasady sesshin, nie są bezsensownym rozkazem do wykonania, każda osoba jest Buddą i chodzi o to, aby każda osoba to zrozumiała. Chodzi o doświadczenie tej absolutnej wiary. Dlatego zasady mówią by nie przeszkadzać innym. Nie przeszkadzać w treningu drugiej osoby. Uczą nas tego zasady Donai (Zendo) i Joju (kwater administracyjnych). Przeczytaj je ze spokojem.

Praktykujemy wspólnie, ponieważ kiedy trenujemy sami, zbyt wiele tracimy energii, dlatego zbieramy się, wspieramy się wzajemnie, zabieramy zmarnowane chwile, a następnie każda osoba może zanurzyć się w tej prawdzie w sobie. W tym celu odrzucamy wszelkie obce myśli i idee, dopóki nie urzeczywistnimy w sobie tej niewzruszonej wiary. To jest zendo.

Dlaczego trenujemy? Nie zrozumcie mnie źle. Proszę, weźcie teraz tę determinację, pragnę abyście poznali prawdę.


Due to Roshi's busy schedule this year, we are currently not accepting any new questions at this time

Your question to Harada Roshi

Characters remaining 1000

Please check previous questions before submitting to avoid duplication

Submit question