login

Szczecin

Siedząc w dojo Wodnego Księżyca

Suigetsu no dojo ni za shite

„Siedząc w dojo Wodnego Księżyca ”

Nie ważne jak bardzo analizowalibyśmy zawartości wody, nie znajdziemy w niej księżyca. Lecz gdy tylko woda jest spokojna i czysta, możemy odnaleźć odbijający się w niej księżyc. Jest to prawdą zarówno gdy woda jest małą kałużą jak i wielkim oceanem. To może być woda z błotem, albo woda w naczyniu, wiadrze lub studni; to może być kropla rosy na kwiecie lub na karpiu w sadzawce. Jeśli jest czysta i nieruchoma, bez wątpienia księżyc znajdzie w niej swoje odbicie. Nie ważne jak bardzo badalibyśmy ludzkie ciało, nawet robiąc autopsję, nie  znajdziemy w nim lustra, ale gdy nasz umysł uspokaja się i staje się czysty, podobne lustru funkcjonowanie spontanicznie pojawia się.

To nasza esencja. Nie ważne jak wiele złych czynów popełnia osoba, nie ważne jak wielkim ignorantem, lub jak prosta dana osoba się wydaje, jeśli dochodzimy do prawdziwej istoty Umysłu, wszystkie te rzeczy znikają. Gdy nasz umysł jest czysty, jeśli potrafimy wejść w samadhi, bez wątpliwości księżyc będzie tam świecił.

Siedzieć w dojo Wodnego Księżyca, znaczy urzeczywistnić to miejsce w którym księżyc niebo i ziemia stają się mną, wiedzieć że nigdy, nawet raz, nie urodziliśmy się i nie umarliśmy. To nie jest stan umysłu, który musimy wytworzyć, gdyż każdy jest nim obdarzony. Będąc przytłoczonym przez zewnętrzne myśli i przywiązania, tracimy ślad naszej Natury Buddy.  

Roshi Shodo Harada
tłumaczenie SeigenDue to Roshi's busy schedule this year, we are currently not accepting any new questions at this time

Your question to Harada Roshi

Characters remaining 1000

Please check previous questions before submitting to avoid duplication

Submit question