login

Szczecin

"SHODO" WSYTAWA KALIGRAFII


GALERIA111  w Szczecinie , będzie miała zaszczyt gościć Roshiego Shodo Haradę wraz z wystawą kaligrafii Jego autorstwa.

To wyjątkowe wydarzenie jest eventem towarzyszącym tegorocznej 3 dniowej wizycie Roshiego w Szczecinie, podczas której poprowadzi on odosobnienie Zazen, organizowane przez Polską grupę Jego uczniów.

Sztuka japońskiej Kaligrafii, jest jedną z antycznych dziedzin sztuki. Wyróżnia ją koncentracja na prostocie, pięknie, a tym co jest najważniejsze to, że łączy w sobie umysł i ciało. Shodo posługuje się językiem sztuki , łącząc takie elementy jak linia, kształt oraz przestrzeń.
Perfekcja we władaniu linią jest podstawą do wykonania dzieła kaligrafii. Kształt Linii , jej forma, niosą w sobie pożądany efekt oddziaływania dzieła. Często Linie stawiane są w stanie koncentracji na takich uczuciach jak miłość, determinacja czy optymizm. Wpływa to na charakter płynącej linii budującej dany znak (falowanie, proste cięcie, zaokrąglenie, miękkość, intensywność , dynamika). W połączeniu z Linią , władanie Kształtem, jest kolejnym ważnym aspektem powstawania Japońskich znaków. Kaligrafia powstaje w wyniku , naciskania i prowadzenia pędzla, nie jest używana żadna z technik obrysowywania czy konturu.
Element Przestrzeni jest esencją kreowania dzieł kaligrafii, istotnym jest by artysta pozostał świadomy położenia i wzajemnych relacji każdego z elementów, w szczególności w bardziej złożonych znakach. Często, artysta przed postawieniem linii, musi wyobrazić sobie jej położenie, zatrzymać się ... stworzyć znak zanim powstanie na arkuszu. Bez niepodzielnej uwagi związanej czuciem Przestrzeni, skończona kaligrafia nie przyjmie zamierzonego kształtu, nawet jeśli zbudowana będzie z najlepszych linii i perfekcyjnego kształtu.
Japońska kaligrafia dla przeciętnego oka może wydawać się nieskomplikowana i łatwa. Jednak stworzenie tego rodzaju prostoty angażuje połączenie wielu umiejętności oraz mistrzostwa panowania nad wszystkimi elementami sztuki.
Japoński filozof Nishida Kitaro (1870-1945) wierzył, że prawdziwa kreatywność nie jest produktem świadomości ale raczej samego „fenomenu życia” . Prawdziwa twórczość, mówił, musi wynikać z mu-shin, stanu „nie-umysłu” , w którym zarówno emocje jak i oczekiwania nie mają znaczenia.            .

Prawdziwie kaligrafia Zen nie jest produktem intensywnej praktyki, a raczej jest efektem działania stanu „nie-umysłu”, wysokiej duchowości i czystego serca. By wykonać Kaligrafię Zen, która transponuje prawdziwą głębię znaczenia, potrzeba dużego skupienia i stania się jednością z treścią znaku. Jest to możliwe gdy uwolni się umysł i serce od przeszkód, w koncentracji wyłącznie na znaczeniu symbolu. Stawanie się jednym z tym co tworzone, jest źródłem kaligrafii Zen. 

Zapraszamy!


Due to Roshi's busy schedule this year, we are currently not accepting any new questions at this time

Your question to Harada Roshi

Characters remaining 1000

Please check previous questions before submitting to avoid duplication

Submit question