login

Szczecin

Pozostawać w domu, będąc zawsze w drodze

komentarz Roshiego Shodo Harady do słów Rinzai Zenji

Rinzai Zenji powiedział: " pozostawać w domu , będąc zawsze w drodze. " Mówi się, że w nauce nie ma ostatecznego punktu, że odkrycia przychodzą jedne po drugich; brak końca czy ostatecznego celu jest oczywisty. Jest tak, ponieważ to ludzka motywacja nie ma końca. Bez względu na liczbę dokonanych odkryć i ilości postępu , ten proces nadal będzie postępować . Tak samo jest z naszą drogą , bez względu na to , co odkryjemy, odkrywanie nie będzie mieć końca .

Życie , które otrzymaliśmy od naszych rodziców  jest częścią nieskończonego procesu . Nie ma punktu , w którym powiedzieć moglibyśmy, że to koniec  i nie może być czegoś takiego. Bez względu na to jak doskonały charakter w sobie obudzimy, nie ma punktu w którym " jest on wystarczająco dobry . "

Dzięki temu, że ludzie obdarzeni są umysłem nieskończonym w doskonaleniu i rozwijaniu, możemy być ocaleni od rozczarowania i zniechęcenia . Przez całe nasze życie, aż do śmierci , nie przez ponowne i ponowne narodziny, możemy wciąż polerować nasz umysł. Jak powiedział jeden z Narodowych Mistrzów Tańca " wciąż niewystarczająco , wciąż niewystarczająco , tańczyć i tańcząc przejść do innego świata .... "- to bardzo znane słowa.

To właśnie ludzkie rozwijanie się, ten entuzjazm by ewoluować, jest naturalną cechą człowieka. Jest również sensem ludzkiej egzystencji . Jednak dziś, przez filtr ludzkiego ego i przeszkodę którą tworzy, gubimy nasz czysty umysł . Polityka , gospodarka, edukacja , sztuka, religia, wszystko to zapomniało, że życie służy radości wszystkich ludzi.

W podstawowych elementach budowy społeczeństwa straciliśmy dziś ślad tej radości, jako najważniejszego punktu. Dlatego, że straciliśmy orientację, gdzie jest nasz dom, " pozostawać w domu , zawsze będąc w drodze. " To jest dom naszego prawdziwego serca. Na tym świecie nie ma miejsca tak wygodnego i spokojnego, jak nasz własny dom. To w naszym własnym domu, możemy w każdej chwili położyć się w doskonałym spokoju , rozprostować nasze ręce , nogi i całkowicie się zrelaksować. Ten dom, w którym możemy przebywać w całkowitym spokoju jest naszym prawdziwym celem.

Przez całe nasze życie musimy się rozwijać, zawsze pozostając w drodze, zawsze w środku procesu , ale musimy mieć ten dom , w którym możemy odpocząć w harmonii i spokoju. Każdy dzień, każdy, jest środkiem procesu. Będąc w drodze, każdy dzień, każdy dzień, jest naszym celem , naszym byciem w spokoju. Ten stan umysłu to Zen . Ludzie zawsze powinni czynić postępy oraz być optymistyczni i przyszłościowi. I każdy dzień musi być harmonijny, pełen satysfakcji , radości,  przeżyty z poczuciem wdzięczności , w to wierzę. Jeśli każdego dnia, każdego, jesteśmy pełni harmonii , zadowolenia i poczucia wdzięczności , bez wątpliwości będziemy czynić postępy, w naturalny sposób.

To jest tym, co Rinzai Zenji wyraził mówiąc " pozostawać w domu , zawsze będąc w drodze. " O tym prawdziwym domu , Daruma Daishi napisał " By odciąć wszystkie połączenia zewnętrznego świata i porzucić wszystkie wewnętrzne problemy. Gdy nasz umysł jest jak wysoki solidny mur, jesteśmy jednym z prawdziwą ścieżką . " Przyjmujemy rzeczywisty świat z zewnątrz dokładnie takim, jaki jest, bez osądzania czy krytykowania go, jeśli to jest tam ,to nie jest przeszkodą . Tą postawę nazywamy " ZA " lub siedzeniem . Nie chodzi tu o nasze siedzące ciało , ale o nasz siedzący umysł. "ZEN" to siedzieć i być niewzruszonym ideami dobra czy zła . Nasz umysł jest poruszany, ponieważ w tym i tamtym czasie , różne rzeczy pojawiające się w naszym umyśle rozpraszają nas. Lecz jeśli nie poświęcamy im żadnej uwagi, nasz umysł od samego początku jest całkowicie spokojny . To jest tym, co nazywamy prawdziwym domem.

By pójść do przodu musimy postawić naszą stopę mocno na ziemi . Kiedy robimy następny krok pierwsza stopa musi stać stabilnie . Musimy iść stabilnie krok po kroku . Stopy przemieszczają się i ruch jest możliwy. Nasze nogi są wciąż w ruchu, więc ciągle jesteśmy w drodze, a ponieważ jedna stopa opiera się stabilnie na ziemi - spokojnie pozostajemy w domu . W ten sposób, możemy po raz pierwszy zrobić trwały postęp. Współcześni ludzie, pozostający w ciągłym pośpiechu dla osiągnięcia wyniku, nie obserwując z uwagą swoich kroków, zawsze kończą upadkiem. Lub gdy biegniemy w pośpiechu, aby się gdzieś dostać, wyczerpujemy siły i nie możemy biec dalej. Nic nie można z tym zrobić.

Musimy przebudzić się do wiecznego bycia w drodze, istoty pozostającej w drodze. Trzymając harmonię jak skarb, codziennie bądźmy optymistami patrzącymi w przyszłość : " jeszcze nie wystarczająco , jeszcze nie wystarczająco " . Podczas robienia postępów , na co dzień bądźmy pełni wdzięczności i spokoju umysłu. Kiedy urzeczywistnimy to i będziemy żyć każdego dnia z wdzięcznością , będziemy mogli powiedzieć, że odbyliśmy trening Zen . Gdy taka osoba stanie naprzeciw katastrofy, nie będzie się bać, przejawi mądrość każdego miejsca i każdego momentu, nie będzie zmieszana przez dualistyczne myślenie społeczeństwa  i będzie znać odpowiedź płynącą z czystej natury, którą jesteśmy obdarzeni od urodzenia.

By utrzymać ten ważny punkt i pracować na nim każdego dnia, tym jest zazen i  to jest sposób urzeczywistnienia drogi Buddy . Podczas wyraźnego postrzegania zewnętrznego świata - nie być przez niego poruszonym, budować nasza silną wiarę . To jest sposób na wędrówkę przez dzisiejszy mroczny świat. Tym jest Zen .


Due to Roshi's busy schedule this year, we are currently not accepting any new questions at this time

Your question to Harada Roshi

Characters remaining 1000

Please check previous questions before submitting to avoid duplication

Submit question