login

Szczecin

Nie-myślenie

Naturalny, zdrowy umysł nie zatrzymuje się na niczym, jest jak lustro. Nic nie jest obecne w lustrze zanim pojawi się odbicie obiektu i nic nie pozostaje gdy obiekt znika. Obiekt nie wnosi nic do niego i nie zabiera nic, kiedy odchodzi. Bez względu na to, czym jest obiekt, pozostawia lustro bez zabrudzenia czy oczyszczenia. Z chwili na chwilę, postrzeganie "bezpośredniego umysłu" jest podobne do tego. Świadomość funkcjonuje w ten sposób tylko wtedy, gdy znajduje się w stanie prawdziwej uważności, otwartej do własnej wewnętrznej prawdy.
W tym stanie umysł jest wolny od przymusu myślenia, ale to nie znaczy, że nie myśli. Ludzie często nie rozumieją tego punktu. Odcinanie procesu myślenia jest rodzajem mentalnego zamroczenia. Uczniowie przychodzą do mnie od czasu do czasu, mówiąc: "Nie myślę!" To jest w porządku, jeśli umysł naturalnie się do wyciszył, ale jeśli proces myślowy został tylko stłumiony to oznacza nie więcej niż odrzucanie kawałka siebie i zaciemnianie światła świadomości. Nie ma to zastosowania w życiu codziennym.
Możliwe jest, oczywiście, aby zatrzymać zwykłe myślenie poprzez intensywne praktyki koncentracji podczas gdy ktoś siedzi, niczym linoskoczek, który skupia się wyłącznie na tym, co robi w czasie gdy jest na linie. Ale powraca on do swojego zwykłego stanu myślenia, gdy zakończy występ. Praktyka Zen tego typu jest fałszywa i prowadzi do pewnego rodzaju podziału życia, w którym umysł jest wyciszony tylko podczas zazen, będąc poruszonym przez pozostały czas. Te dwa aspekty życia kończą niezwiązane ze sobą, a praktyce nie funkcjonuje poza granicami sali medytacyjnej.
Zazen nie jest koncentracją tłumienia myśli, ale raczej świadomością otwartości, która nie daje się wciągnąć w idee i nie ma w niej potrzeby, aby myśleć, gdy myślenie jest niepotrzebne. W swojej naturze świadomość płynie, i jak woda, psuje się gdy zatrzymana. Analityczne myślenie może być konieczne, gdy rozważa się coś z akademickiego punktu widzenia, ale w życiu codziennym na ogół staje to nam na drodze.
Zamiast próby powstrzymania zwykłego umysłu i jego nawykowego myślenia, nawyk myślenia musi być przekierowany tak,by umysł nie gonił za aktywnością umysłową, która w sposób naturalny rodzi się ze świadomości. Jak mówi mistrz Zen Rinzai "Nie kontynuować [myśli], które już powstały i nie dopuszczaj tych, które jeszcze nie pojawiły się. Tylko to, będzie warte dla ciebie wiele więcej niż dziesięć lat pielgrzymki. "


Due to Roshi's busy schedule this year, we are currently not accepting any new questions at this time

Your question to Harada Roshi

Characters remaining 1000

Please check previous questions before submitting to avoid duplication

Submit question