login

Szczecin

MU

Mnich zapytał wielkiego mistrza Joshu z Dynastii Tang: "Budda powiedział, że wszystkie istoty są obdarzone jasną, czystą naturą Buddy, ale gdzie jest ta Natura Buddy w kimś takim jak ja, osobie, która zawsze włóczy się po okolicy, grzebiąc w koszach na śmieci?" Mistrz Joshu odpowiedział tylko: "MU". 

Czym było to "MU"?, czy było ono wyrażeniem, że głupi mnich nie miał natury Buddy?
Gdyby tak, znaczyłoby że odpowiedź Joshu jest sprzeczna z nauką Buddy. Mnich musiał zatem dobrze się przyjrzeć się tej odpowiedzi.
Tak samo ty, aby poznać znaczenie odpowiedzi udzielonej przez Joshu, musisz odkryć głębokie znaczenie i  rozumienie zen? Ci dwaj mnisi podchodzili do tego "Mu" z nieco innych punktów widzenia.
MU Joshu było miejscem, w którym Joshu był całkowicie pochłonięty i ukryty. Mnich był prawdopodobnie oszołomiony i zaskoczony tą odpowiedzią !! 

Założyciel Myoshinji, Muso Daishi, uczeń Daito Kokushiego, aby pracować nad dojrzewaniem prawdziwej natury zajął się pracą na obszarach wiejskich Ibukawy, w dzień pomagając rolnikom, a w nocy pogłębiając koncentrację siedzącej medytacji w górach. Po ośmiu latach Daito Kokushi przed śmiercią zostawił wiadomość ze swoimi ostatnimi słowami. Jego przesłanie informowało, że trzeba udać się do Ibukawy , znaleźć Muso Daishi i powiedzieć mu, by natychmiast wrócił do stolicy, bez względu na wszystko. Mieszkańcy wioski byli zaskoczeni żegnając się z nim. Było tam dwóch starszych ludzi, którzy zawsze dbali o niego, oraz prosili go by ich uczył. Było to dwóch ignorantów - starych ludzi, poprosili go by na odchodne przekazał im swoje ostateczne nauczanie. W tym momencie Muso Daishi powiedział, aby zbliżyli się do niego i stanęli przed nim. Zwrócił się do nich słowami: "Babciu, dziadku! podejdźcie tutaj! "Gdy się zbliżyli, chwycił włosy babki i starego mężczyzny i zderzył ich czołami. "Bach, właśnie tu To jest! "Powiedział. "Nie zapominajcie o Tym! tu!"

Ten nieoczekiwany ból, który odczuwasz tak po prostu, TO, jest Naturą Buddy, twoim własnym Buddą, który nie jest czymś, co otrzymujesz spoza siebie samego, ani czymś wyniesionym ze szkoły - ale ukrytym właśnie w słowach AUĆ! nasz prawdziwy umysł jest pusty i wciąż otwarty na to co, przychodzi z tym AUĆ!

Nasza natura Buddy jest absolutnym MU, nie ma formy, nie ma kształtu, nigdy się nie narodziła, nigdy nie umrze i nazywa się MU tylko dlatego, że pragniemy jakiegoś lepszego określenia, by to nazwać.
Budda widzi wszystko jako Naturę Buddy, nasze ciało i wszechświat są jednym i tym samym, ale to jest tak trudne do uchwycenia!

Tak łatwo łapiemy się chciwości, gniewowi i złudzeniom, że trudno nam zrozumieć, co powinniśmy wtedy zrobić. Musimy jasno i obiektywnie zobaczyć, że nawet osoba, która jest ignorantem, też może być Naturą Buddy.

Budda był nazwany "Wielkim Wyrównaniem". Często dawał krótkie frazy swoim uczniom, które powtarzali w kółko, nieustannie, przez cały dzień. Nauczał ich, by robili to ciągle, by móc wejść w ten sam stan umysłu, co Budda. Te powtarzane frazy, stają się naszymi kościami i naszym ciałem, a następnie doprowadzają nas do urzeczywistnienia tego szeroko otwartego stanu umysłu, który jest taki sam w każdej osobie. MOŻEMY TO OSIĄGNĄĆ, jeśli usiądziemy i z determinacją powtarzamy te zwroty, dopóki nie pojawią się same spontanicznie. Wtedy wejdziemy w ten stan umysłu, w którym w ogóle nie myślimy o niczym. Wtedy mądrość, którą każdy jest obdarzony od urodzenia, da nam światło, którym będziemy mogli oświecić wszystkich innych z wnętrza nas samych, każdego w równym stopniu, od nas samych po innych.

Jest to ten sam stan umysłu co Buddy, w nim widzimy, że wszystkie istoty również posiadają ten stan umysłu. Musimy go, osiągnąć i poznać głęboki, wartościowy sposób życia, obecny we jednakowo wszystkich istotach. Z tego niego możemy uwalniać ludzi od ich złudzeń, przebudzić ich do Natury Buddy i obudzić ich umysły.

Roshi Shodo Harada


Due to Roshi's busy schedule this year, we are currently not accepting any new questions at this time

Your question to Harada Roshi

Characters remaining 1000

Please check previous questions before submitting to avoid duplication

Submit question