login

Szczecin

Kaikatsu Jizai

Tłumaczenie tekstu zdobiącego kalendarz OneDropZen 2014 - SeigenKaikatsu Jizai

Niczym nieskończone, czyste, błękitne jesienne niebo, Kaikatsu Jizai jest wszystko ogarniającym, ekspansywnym stanem umysłu- bezgranicznym, szeroko otwartym, Prawdą.

Ten stan umysłu spotyka cały świat i wszystko w nim z elastycznością i w pełni. Jest to świadomość opisana w koanie Most Joshu: "pozwala przejść koniom, pozwala przejść osłom" .W koanie, stan umysłu Joshu jest porównany do drogi, po której przekraczają samochody, pijacy, a nawet psy oddające na tą drogę mocz.

Droga pozwala swobodnie przekraczać każdemu i komukolwiek, nie narzekając. Ten stan umysłu jest całkowicie niewzruszony przez jakąkolwiek rzecz, która przychodzi. To ta sama świadomość, która pozwoliła Ryokan'owi powiedzieć "Kiedy jet kryzys, niech będzie. Kiedy przychodzi śmierć, niech będzie." Bez względu na to czy coś jest dobre czy złe, lubiane czy nielubiane, Kaikatsu Jizai przyjmuje to z całkowitym spokojem umysłu- elastycznie i w wyciszeniu wystarczającym by nie być poruszonym.

To jest stan umysłu do którego dążymy. Nie zyskujemy go dzięki treningowi. Jest on w nas obecny od samego początku obecny. Zen pokazuje nam, że gdy nie jesteśmy szarpani przez myśli i sytuacje, wtedy postrzegamy naturalnie Pierwotnym Umysłem.
Możemy myśleć ,że Zen oczekuje od nas śmierci w dowolnych okolicznościach. W rzeczywistości Zen,  znaczy żyć w dowolnych okolicznościach.

Bez względu na to co nas w życiu spotka, umiejętność przekroczenia tego- tym jest Zen. Nie zawsze da się to zrobić będąc mądrym i sprytnym; często najlepiej sprostać sytuacjom z prostotą i szczerością głupca. Ta ekspansywna energia jest potrzebna by dźwigać nasze codzienne życie. Rutynowe czynności, nie zawsze idą dobrze. Realizować Dharmę Buddy nie znaczy by przestać czuć. Ten stan umysłu pozwala nam bez pychy być chwalonym, ale też pozostać niewzruszonym nawet najgorszymi oszczerstwami. Nie porusza nas żadna rzecz, nawet groźba śmierci . Cokolwiek przychodzi, jakiekolwiek wyzwanie nas spotyka,łatwe czy ekstremalne; czy jesteśmy błogosławieni wielkim szczęściem, czy poddani wielkim niepomyślnościom losu, postrzegamy to bez bycia miotanym przez nie. Ten rodzaj odwagi i wielkości - to jest Zen.

Umysł Kaiketsu wybiera wielką wolność od bycia popychanym i pociąganym przez jakąkolwiek rzecz, przekraczając dowolne okoliczności życia. Łatwo jest zatrzymać się na małych, sztywnych, egoistycznych nawykach, które przesłaniają ten wielki stan umysłu. Urzeczywistnienie go jako naszego prawdziwego, pierwotnego stanu umysłu, obudzenie się do niego - właśnie w tym celu równoważymy swoje ciało i oddech.

Ten Umysł jest Tym kim jesteśmy od samego początku.  Due to Roshi's busy schedule this year, we are currently not accepting any new questions at this time

Your question to Harada Roshi

Characters remaining 1000

Please check previous questions before submitting to avoid duplication

Submit question