login

Szczecin

Jedna rzecz płynie z nauk

Waga michi ichi o motte kore o tsuranuku

„Jedna rzecz płynie z moich nauk.”

Jest to wers z nauk Konfucjusza znanych „Analekta”. Mistrz Konfucjusz powiedział do uczniów : "Jedna rzecz wypływa z moich nauk" Jego starszy uczeń, Soji odpowiedział : "Tak, tak jest" i wysłuchał nauk. Po tym jak mistrz opuścił salę, wszyscy pozostali uczniowie zapytali Soji: "Mistrz powiedział, że jest tylko Jedna rzecz płynie z jego nauk, ale czym ona jest?" Soji odpowiedział: "Tą jedyna droga, to droga współczucia. Tylko to"

Konfucjusz chciał wyrazić to, że wszystkie inne cnoty których nauczał do tego czasu w zasadzie stanowiły tylko tę jedną naukę. Czystość jaką jesteśmy obdarzeni od narodzin nie jest tym samym co mądrość wyrastająca z naszych poglądów o narodzinach i śmierci. Tą jaśniejącą cechą jest nasza Pierwotna Natura, ponad wszelkimi podziałami na kraje, kulturę czy języki. Nie może ona być wykorzystana dla dobra tylko jednej osoby i dlatego, że jest dana wszystkim w równej mierze, łączy wszystkich ludzi i każdy może odnaleźć w niej schronienie.

Gdy pojmujemy naturę bycia człowiekiem, potrafimy obdarzyć miłością cały gatunek ludzki, bez względu na dychotomię dobra i zła. Urzeczywistniając czystość wewnątrz każdej z osób, możemy odnaleźć stan umysłu jedności ze wszystkimi ludźmi. To starał się przekazać nam Konfucjusz.

Roshi Shodo Harada 
tłumaczenie SeigenDue to Roshi's busy schedule this year, we are currently not accepting any new questions at this time

Your question to Harada Roshi

Characters remaining 1000

Please check previous questions before submitting to avoid duplication

Submit question