login

Szczecin

Idź prosto!

Maku jikko

„Idź prosto!”

Sekwencja jest wersem z 31 przypadku „Mummonkan”. Niedaleko świątyni Joshu znajdowała się święta góra Godai, wielu mnichów podróżujących do świątyni chciało wpierw odwiedzić tę górę. Na skrzyżowaniu dróg znajdowała się herbaciarnia prowadzona przez ekscentryczną kobietę. Gdy ktoś zatrzymywał się i pytał jak dotrzeć do Góry Godai, nieważne czy wędrował z zachodu czy wschodu, odpowiadała : „Idź prosto!” . I każdy kto to usłyszał podążał prosto przed siebie. Lecz gdy tylko któryś z mnichów przeszedł parę kroków, zawsze dodawała : „Wydawał się być dobrym mnichem, ale spójrzcie tylko jak wyrusza w złym kierunku!”

To przydarzyło się tak wielu mnichom , że w końcu poskarżyli się oni Joshu. Następnego ranka sam poszedł do herbaciarni i zapytał starszą kobietę o drogę do Góry Godai. Jej odpowiedź była dokładnie taka sama jak do każdego innego : „Idź prosto!”. Joshu natomiast zawrócił, poszedł do wszystkich i odpowiedział : „Dziś przejrzałem tę kobietę!” – lecz co takiego zobaczył? Czy zobaczył w niej oświecenie czy ignorancję? Czy tylko znęcała się nad ludźmi? Czy uwięziona była w konceptach dobrego i złego? To jest centralnym pytaniem tego koanu.

Ludzie wiedzą, że powinni iść prosto, ale również chcą na kimś polegać. Szukają idei na której mogliby polegać, albo środowiska w którym mogliby czuć się bezpiecznie. To nie jest prosta droga. Ludzie zawsze mówią, że to czy tamto jest lepsze, albo że to nie jest tak czy inaczej. Gdy już nie ma żadnych decyzji do podejmowania, pozostaje nam tylko iść prosto. Jeśli tego nie widzimy, ryzykujemy przegapienie treści, którą stara kobieta chciała przekazać mnichom i którą Joshu zobaczył tak wyraźnie.

Roshi Shodo Harada 
tłumaczenie Seigen

Joshu Jushin ( ur.778,  zm.897 )
jeden z najbardziej znanych mistrzów zen (właściwie chan) w starożytnych Chinach. Znany z błyskotliwych debat słownych, za pomocą których pokazywał swoim uczniom zen. Pochodził z rodziny He z miasteczka Hexiang w Caozhou (w pobliżu dzisiejszego miasta Heze w prowincji Shandong). Został nowicjuszem w klasztorze Hutong jeszcze jako chłopiec. Jego pierwsze oświecenie nastąpiło w wieku 18 lat. Po śmierci swojego mistrza Nansena Fugena ,wyruszył w 20-letnią wędrówkę po Chinach w celu spotkania się z wielkimi mistrzami tego okresu. Przebywał m.in. u takich nauczycieli jak Obaku, Kyozan Zen’e i Enkan Seian  Joshu nie założył własnej szkoły, gdyż był zbyt niezależny i wolnomyślicielski. Nie wyobrażał sobie, że może być "przodkiem" dla następnych pokoleń. Jednak wszystkie szkoły chan zwane "pięcioma domami" czerpały z jego nauk i stał się on źródłem inspiracji i mądrości. Gdy minął już wiek 110 lat powiedział: „90 lat temu zobaczyłem ponad 80 oświeconych mistrzów linii [przekazu Dharmy] Mazu; wszyscy z nich byli twórczymi duszami. W późniejszych latach dążenie zenu stało się coraz bardziej strywializowane i podzielone [na sekty]. Odsunięty jeszcze dalej od pierwotnego ducha ludzi nadrzędnej mądrości, proces degeneracji będzie postępował z pokolenia na pokolenie.Mistrz położył się na prawym boku i zmarł 2 dnia 11 miesiąca 897 r. Otrzymał pośmiertny tytuł "Wielki Nauczyciel Granicy Prawdy". Pozostawił po sobie 13 oświeconych uczniów. Niestety w jakiś czas po śmierci mistrza nastąpił okres niepokojów i zamieszek, co spowodowało, że linia przekazu przetrwała do ok. 1000 roku.Due to Roshi's busy schedule this year, we are currently not accepting any new questions at this time

Your question to Harada Roshi

Characters remaining 1000

Please check previous questions before submitting to avoid duplication

Submit question