login

Szczecin

Gęsi nie znają zwątpienia

Kari ni meiri no i nashi
„Gęsi nie znają zwątpienia”

Ta sekwencja stanowi dystych  z wersem „Woda nie zna intencji odbijania cieni”.
W Japonii często widzi się gęsi przelatujące przez wieczorne jesienne niebo, w doskonałej harmonii. Jesienią gęsi lecą na południe by uniknąć przychodzącego zimna, a powracają wraz z wiosennym ociepleniem. Ta migracja nie jest ślepym, niepotrzebnym ruchem, lecz naturalnym wyrazem prawa przetrwania.
Gdy woda jest spokojna i czysta, bez trudu księżyc świecący na niebie znajdzie w niej swoje odbicie. Nie ważne czy jest to woda w kałuży, sadzawce, oceanie…jeśli nie porusza się – odbija księżyc. Woda jednak nie ma intencji by coś odbijać. To samo dotyczy umysłu, którym każdy z nas jest obdarzony od narodzin. Jak lustro, ten Umysł odbija wszystko co pojawia się przed nim. Nie ma w tym żadnej intencji. Każda z rzeczy manifestuje się w nim taką jaką jest, a po tym jak znika, nic po niej nie pozostaje.
Nawet jeżeli w jakiś sposób jesteśmy kształtowani przez naszą dziedziczność już w łonie matki, gdy się rodzimy nasza wewnętrzna esencja pozostaje czysta. Natychmiast po narodzinach zostajemy dotykani przez nieskończoną ilość bodźców zewnętrznych, które wchłonięte zostają i zapisane w naszej pamięci. Od szesnastego miesiąca życia stajemy się zdolni postrzegać „jedno”. W wieku dwudziestego trzeciego miesiąca życia rozumiemy już  „dwa”. Ze świadomością jaźni ja, jako oddzieloną, powstaje również świadomość zła i dobra. Mówi się że nasz umysł w formie jakiej kształtowany jest przez pierwsze 3 lata życia, jest umysłem z jakim żyjemy przez kolejnych 100 lat. Tu zaczynają się nasze najgłębsze trudy zdobywania tego co jest dla nas samych najlepsze, naszej pozycji kosztem innych. Życie na ostrzu tego dwusiecznego miecza stanowi wyzwanie bycia człowiekiem.
Nie możemy odrzucić naszego ego całkowicie, ale możemy zaniechać poczucia naszej własności do niego. Przebudzenie się do naszego źródła będącego pierwotnym w stosunku do ego, jest subtelnym smakiem zazen. Gdy nasze ciało i umysł stają się ciche, możemy odbierać ten świat takim jaki on rzeczywiście jest. Nie ma znaczenia to jak niezdarny czy wolny jest człowiek, jeśli ta osoba praktykuje zazen i urzeczywistni świat „jedności”, może ona widzieć świat takim jaki on naprawdę jest, jako jedną żyjącą prawdę. Podczas życia w tym świecie, zapomnieć siebie całkowicie i stać się jedną istotą z drugą osobą: to jest naszą prawdziwą pierwotną zdolnością.

Roshi Shodo Harada 
tłumaczenie SeigenDue to Roshi's busy schedule this year, we are currently not accepting any new questions at this time

Your question to Harada Roshi

Characters remaining 1000

Please check previous questions before submitting to avoid duplication

Submit question