login

Szczecin

Dzień Bodhidharmy

W związku z inicjatywą Roshiego Shodo Harady, zapraszamy na uroczystość z okazji "Dnia Bodhidharmy*", która odbędzie się 5 października o godzinie 20:00 w One Drop Zendo w Szczecinie Deptak Bogusława 3, Szkoła Jogi Ałły i Jurka Jaguckich.

Ceremonia składać się będzie z recytacji sutr: Maha Prajan Paramita Ridaya Sutra,Teidai Denpo,Hannya Shingyo, Shosaishu,Honzon Eko,Shiguseigan,Ryogonshu Gyodo** ,Eko oraz części nieoficjalnej po ceremonii- wspólnej herbaty :)

Ceremonia jest otwarta i mogą w niej uczestniczyć wszyscy którzy zainteresowani są Dharmą Buddy. Zapraszamy.


*Bodhidharma (jap. Bodai Daruma ) Był 28. patriarchą buddyzmu indyjskiego i pierwszym patriarchą buddyzmu chan . Za pierwszego patriarchę uważa go także buddyzm zen, będący kontynuacją chan. Tradycja mówi, że przybył z Indii do Chin, by przynieść przekaz Dharmy Buddy.

Bardzo niewiele wiadomo o jego życiu, większość z tego, co przetrwało do naszych czasów to legendy, które zaczęły powstać ponad 100 lat po jego śmierci i zawierające - podobnie jak wiele innych podań narosłych wokół legendarnych postaci - wiele sprzeczności i niesamowitości.

Bodhipatra był trzecim synem króla (rodzina Sardilli) panującego w południowych Indiach, urodził się 5 października. Rok urodzin szacuje się na ok. 440 rok naszej ery (aczkolwiek mówi się także o roku 482). Jedno ze źródeł podaje miejsce urodzin, mianowicie Conjeeveram, niedaleko Madrasu.Przez wiele lat jego buddyjskim nauczycielem duchowym był Prajnatara, 27 patriarcha buddyzmu indyjskiego. Ponieważ Bodhipatra robił szybkie postępy na ścieżce duchowej, nauczyciel zmienił jego imię na Bodhidharma. Bodhidharma szybko osiągnął oświecenie i porzucił wszelkie przygotowania do objęcia tronu po ojcu na rzecz praktyki duchowej. Prajnatara wyznaczył go 28 patriarchą i polecił przenieść Dharmę do Chin.

Jak pisze Bodhidharma w swoim dziele: "Jedynym powodem, dla którego przybyłem do Chin, było bezpośrednie przekazanie nauczania mahajany: Ten umysł jest buddą. Nie mówię o zasadach, oddaniu, ani ascetycznej praktyce [...]."

**Ryogonshu Gyodo jest odczytywane tylko podczas ceremonii dla  Bodhidharumy, trzech ceremonii Buddy oraz ceremonii dla Kaisan Osho (fundatora świątyni Sogenji, która to odbywa się na początku listopada) . Czytany tekst jest częścią Sutry Surangama, jednej z czterech sutr, które Bodhidharma przyniósł do Chin. Jest ona odczytywana chodząc po hondo w odpowiednim schemacie. 


Due to Roshi's busy schedule this year, we are currently not accepting any new questions at this time

Your question to Harada Roshi

Characters remaining 1000

Please check previous questions before submitting to avoid duplication

Submit question