login

Szczecin

Dźwięk kropel deszczu

Uteki Sei

„Dźwięk kropel deszczu”

Wers ten  pochodzi z czterdziestego szóstego przypadku zbioru koanów „Blue Cliff Record”.
Mistrz Kyosei zapytał mnicha „Jaki dźwięk wydobywa się zza bramy?” . Mnich odpowiedział „Dźwięk kropel deszczu”. Kyosei zasmucony odpowiedział „Odczuwające istoty są odwrócone. Zatracają siebie goniąc za przedmiotami.”
Ten który słyszy krople deszczu i to co jest słyszane nie są dwoma oddzielnymi rzeczami. Nie ma oświecenia w powiedzeniu, „Dźwięk kropel deszczu”. Tak długo jak uważamy, że istnieje „Ja” które słyszy jakieś rzeczy – jest to nie-Ja, wciąż jednak poruszani jesteśmy przez te myśli. Gdy nie trzymamy się niczego, stajemy się kroplami deszczu. Krople deszczu stają się nami, i napełniamy niebo i ziemię ich brzmieniem.
Siedzimy zazen odcinając wszelkie myśli, do momentu aż dojdziemy do punku poza narodzinami i śmiercią, poznając wolność od pożądania. Czy jesteśmy w stanie utrzymać ten stan umysłu podczas codziennego życia? Czy potrafimy nie trzymać się niczego podczas używania wszystkich naszych zmysłów?
Tak długo jak słuchający i kropla deszczu są dwoma oddzielnymi rzeczami, tak długo jest „ja”. Gdy już nie pozostaje najmniejszy pyłek „ja”, wtedy poznajemy „dźwięk kropel deszczu”. Ten stan umysłu jest świadomością samych kropel – kap, kap, kap – spadających wewnątrz naszego ciała. Jeśli staramy się to zrozumieć czy wytłumaczyć, popadamy w dualizm. Dlatego właśnie wszystko co może być o tym powiedziane to” kap, kap, kap, spadam.” Jeśli nie urzeczywistnimy stan umysłu dźwięku deszczu przepełniającego całkowicie nieba i ziemi, nigdy nie poznamy prawdziwej radości.

Roshi Shodo Harada
tłumaczenie SeigenDue to Roshi's busy schedule this year, we are currently not accepting any new questions at this time

Your question to Harada Roshi

Characters remaining 1000

Please check previous questions before submitting to avoid duplication

Submit question