login

Szczecin

800 rocznica śmierci Yosai Zenji


W tym roku obchodzona jest 800 rocznica śmierci Yosai Zenji (dawniej zwanego Eisai Zenji ) . W Japonii zaplanowane zostały wielkie uroczystości z tego powodu , pierwsza 26 kwietnia w Okayamie, która jest miastem narodzin Yosai Zenji, a jesienią w Kenninji , głównym klasztorze gdzie nauczał i zmarł . Ponad 800 lat temu buddyzm Rinzai Zen został przywieziony do Japonii z Chin przez Yosai Zenji .

Oto Jego słynne słowa :

"Wielki doprawdy jest umysł! Wysokość niebios jest niezmierzona, ale umysł wznosi się ponad niebo; głębia Ziemi jest niewyobrażalna , lecz umysł sięga poniżej ziemi. Światło słońca i księżyca nie może być zmierzona , ale umysł przenika poza światło słońca i księżyca . Wszechświat jest nieograniczony , ale Umysł wykracza poza wszechświat. Odnosząc się Przestrzeni , czy Pierwotnej Energii , które dają podstawy do niezliczonego istnienia , to Umysł , obejmuje Przestrzeń i generuje Pierwontą Energię . Ze względu na to niebo chroni nas z góry i ziemia wspiera od dołu. Ze względu na to, słońce i księżyc się obracają , zmieniają się cztery pory roku , wszystkie rzeczy są generowane . Wielki doprawdy jest umysł !"

Zewnętrznie (w działaniu) nauczanie o Umyśle jest zgodne ze nauczaniem szkoły Tendai , która mówi , że Natura Buddy, dzięki pomocy wskazań będzie zawsze obecna . Wewnętrznie (medytacja) dołącza się do tego Pradżnię, czyli osiąganie Przebudzenia poprzez mądrość . Ostatecznie to jest nauczaniem szkoły Zen.


Eisai Myōan (jap. 明菴栄西 Myōan Eisai, ur. 27 maja 1141, zn. 1 sierpnia 1215) – mnich buddyjski, który przyniósł buddyzm rinzai zen oraz zieloną herbatę z Chin do Japonii. Znany też jako Eisai Zenji (栄西禅師), czyli "Mistrz zen Eisai". Jego imię pośmiertne Senkō Kokushi oznacza "Nauczyciel Narodu".

Urodzony w prowincji Bitchū (dzisiaj Okayama). Jego rodzina była poważana w okolicy, jego ojciec podobno był związany z chramem shintō Kibitsu-jinja i studiował w świątyni sekty Tendai. Dzięki wysokiej inteligencji Eisai rozpoczął swoje studia w pobliskiej świątyni An'yō-ji już w wieku 11 lat. Tam studiował u mnicha imieniem Joshin, mocno związanego z tradycją tantryczną. Po dwóch latach, w 1154 powędrował na górę Hiei, gdzie uzyskał status mnicha. Po kilkunastu latach, przekonany, że japoński buddyzm wymaga reform, w 1168 po raz pierwszy poszedł do chińskiej siedziby szkoły, góry Tiantai, gdzie zetknął się z ideami buddyzmu chan, później znanego w Japonii jako zen. Spędził wtedy tylko 6 miesięcy w Chinach, jednak w 1187 powrócił, aby zostać uczniem mistrza Xuaia Huaichanga ze szkoły chan huanglongzong, u którego złożył ślubowania bodhisattwy. Po uzyskaniu inka-shōmei u tego mistrza powrócił do Japonii w 1191 przynosząc teksty zen i sadzonki herbaty. Założył Hōon-ji na wyspie Kiusiu, pierwszą japońską świątynię zen. Tak oddalone od centrów religijnych Japonii miejsce było wybrane specjalnie, aby uniknąć konfliktów ze szkołą Tendai. Przy okazji, wierząc w dobroczynną moc herbaty eksperymentował z różnymi metodami jej uprawy i rodzajami sadzonek. Napisał też tekst pt. "Kissa yōjōki" ("Zapiski o piciu herbaty dla zdrowia"), w którym argumentował: W wielkim kraju Chin piją herbatę, przez co nie mają kłopotów z sercem i żyją długo. Nasz kraj jest pełen chorych, słabowitych ludzi po prostu dlatego, że nie pijemy tego napoju. (...) Kiedy całe ciało czuje się słabo, to znak, że serce potrzebuje wsparcia. Pij dużo herbaty, a twoja energia będzie odbudowana.
Eisai z rozwagą propagował zen, starając się uszanować zarówno zwolenników szkoły Tendai, jak i dwór imperialny i dyplomatycznie manewrując wśród nich. Jego metody nauczania nie podobały się jednak tradycyjnym szkołom buddyzmu, takim jak Tendai, Shingon i buddyzm Czystej Krainy. W 1199 odszedł do Kamakury, gdzie siogun i kasta samurajów entuzjastycznie powitali dobrze pasujące do sztuk walk techniki zen. Hōjō Masako, wdowa po Yoritomo (pierwszym siogunie), pozwoliła mu zbudować Jufuku-ji, pierwszy ośrodek zen w Kamakurze. Podróżował jednak często między Kamakurą i Kioto i mimo oporu tradycjonalistów udało mu się założyć w Kioto w 1205 świątynię Kennin-ji (建仁寺), której został opatem.
Zmarł w 1215 w wieku 75 lat. Jego uczeń Dōgen był jednym z największych mistrzów zen w historii, założycielem szkoły sōtō.

źródło: wikipedia


Due to Roshi's busy schedule this year, we are currently not accepting any new questions at this time

Your question to Harada Roshi

Characters remaining 1000

Please check previous questions before submitting to avoid duplication

Submit question